Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България няма съюзници в Европа по македонския въпрос

| обновено на 01.10.19 в 16:14


Не препъникамъни, а цяло препъникаменно поле стои между членовете на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси между България и Северна Македония. Много са камъните от средновековната история  до най- ново време. Така историкът и член на комисията проф. Иван  Илчев обясни спорните моменти между българските и македонските представители. 

Мненията се различават, защото след 1945-та година се създава един политически мит, свързан с раждането и изграждането на македонската нация. Всички нации имат свои политически митове, но македонската се създава чрез присвояване на българското и гръцко минало и исторически личности. Въпреки че, те приживе съвсем ясно са изявявали своята народна принадлежност. 

По думите му, сега македонските историци настояват тяхната национална принадлежност "да се обективизира от гледна точка на съвременността". С други думи тези хора не са знаели какви са, сега ние трябва да им кажем какви са.

Въпросът не е исторически, а политически, категоричен е проф. Илчев. Проблемът е в тълкуванието на фактите след 1945 година, което се подчинява на диктата на Белград, охотно възприеман от македонските политици, които виждат в това шанс да се доберат до политическата власт. 

Професорът е категоричен, че в рамките на месец не може да се изработи обща позиция. В рамките на месец не могат само да бъдат изброени спорните въпроси, камо ли да се изработят общи позиции.

Той смята, че отношението на България към Северна Македония трябва да се промени и да престане да бъде като в  библейската притча за блудния син, чийто родители прощават греховете му. За съжаление това е отношението, време е София да се отнася към Скопие като към всички държави, настоявайки за  равнопоставеност и на базата на зачитане на правата. 

Иван Илчев припомни, че Комисията в началото на лятото е дала обща препоръка затова, че Самуил е Цар на България, че Климент и Наум са изпратени в Западните български земи от княз Борис, но на българското предложение на 5-ти октомври да има общо честване на годишнината от смъртта на Самуил отговор от македонска страна и досега няма. 

Няма българско правителство, което да издържи на натиска на ЕС за начало на преговорите със Северна Македония. Лошото е, че в цялата си нова история България никога не е имала съюзник в Европа по македонския въпрос. Тя винаги е била сама, с изключение на годините на войните и германската подкрепа тогава. Европейците не могат да разберат спора ни за Средновековието. И в момента европейските държавници не разбират за какво спорят България и Северна Македония.

Компромиси с миналото не трябва да се правят, но трябва обществото и държавниците ни да разширят вниманието си  по двустранните въпроси, защото в договора за приятелство има 45 точки, от които само една е свързана с историята, каза още професорът и добави, че по останалите точки не се прави нищо в момента, а те са свързани с медии, комуникации, подпомагане на икономическото развитие и търговията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34