В Световния ден за защита на животните, който се отбелязва от 1931г. , разговаряме с Явор Гечев от фондация „Четири лапи“. Денят е един от поводите, хора и организации да насочват вниманието към насилието върху животните.
Явор Гечев разказа за Европейската гражданска инициатива "Край на клетките", която е събрала над 1 милион и 500 хиляди подписа от граждани на ЕС, подписите от България са над 26 хиляди. За инициативата „Край на клетките“ работят 170 неправителствени организации.
Петицията с подписите е срещу отглеждането на животни в клетки, предимно за промишлено производство. Те се отглеждат в клетки, в които са оковани, някои не могат и да помръднат, като свинете - майки, на една кокошка целият и живот преминава върху площта на лист А4 , без слънчева светлина и чист въздух. А като всяко същество, и те изпитват страх и болка, глад,радост, кактозомашните ни любимци, независимо , че са животни, предназначени за консумация.
Радвам се, че европейското общество откликна на този инициатива, каза Гечев и уточни, че това дава възможност, петицията да бъде внесена за разглеждане в Европейската комисия и тя съответно да приеме промени в европейското законодателство, които да регламентират по-доброто отношение към селскостопанските животни, те да се отглеждат в по-приемливи условия, и в случая, да не животните да не са в клетки, и да не се отнасят към тях като към роби.
Това, че сме допуснали това да се случи, е унизително за нас, самите. И инициативата иска да обърне внимание на политиците, че това е недопустимо !
Гечев уточни, че искането е тези животни, предназначени за консумация, да се отглеждат в други условия, с осигурени нормални условия.
По данни на организацията, всяка година в страните от Европйския съюз над 300 милиона селскостопански животни (зайци, кокошки, гъски, свине майки и телета) прекарват живота си в тесни клетки без възможност за движение и без достъп до слънчева светлина.
Гечев подчерта и друг аспект, свързан с индустриалното отглеждане на животни, то е и от сериозните замърсители на въздуха.
По повод на зачестилите насилия и жестокост към животните, Гечев каза, че у нас има Зоополиция, установили сме добри отношения с МВР, дори в Пловдив проведохме обучителен семинар за зоополицаи, и припомни, че хората, проявили жестокост към животните, най-често я прилагат и към хората.
Цялото интервю с Явор Гечев е в звуковия файл.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..