Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културното ни домакинство е най-голямата инвестиция

Европейска столица на културата е една голяма инициатива в развитие, която не стартира и не спира на дадена календарна дата. В нея са заложени  цели и стратегии, както и критерии, които с годините се менят. Изменят се моделите, по които мерим успеха й, както се променят и европейските ценности и стратегии. Това заяви заместник-директорът „Международна дейност“ на Фондация „Пловдив 2019“ Виктор Янков преди стартиращия двудневен форум „Поглед назад с мисъл напред“ с участието на експерти в областта на културата от 10 европейски страни. .

По думите му,  Европейска столица на културата е проект, който се опитва да разкаже големите европейски истории. За участие във форума поканихме журито и хората, които наблюдаваха изпълнението на проекта и познават работата ни от самото начало докрай.  

Към момента отчитаме поне 600 публични събития, поне половината от тях са направени от пловдивски културни продуценти. 45 от партньорите ни са международни. Привлечените средства от международните  партньори в културна програма са повече от 1  милион и 200 хиляди лева.

Наблюдавам в последните 8 години културния живот на Пловдив и съм категоричен, че това е безпрецедентна подкрепа от културните институти и посолствата в България, както и от новите партньорства. Бизнесът в Япония напр., инвестира в културно съдържание в Пловдив около 200 хиляди евро директно и това тотално промени и посоките, по които се случва културата в града.

Янков бе категоричен, че сред най-големите предизвикателства на европейските столици на културата е запазване на темпото и енергията и след  края на годината.

Едно от най-сложните неща е управлението на очакванията към този проект, който  обхваща почти всички сектори в дадения град – икономика, бизнес, жителите,  Министерство на културата, контрагенти. 

Нито една криза в управлението на Фондация 2019 обаче не доведе до спиране на нито един проект. Всички те стигнаха до своята аудитория.

Интервюто от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21