За първи път на българска сцена в Пловдивския театър се поставя пиеса на Владимир Набоков. Премиерата на спектакъла „Събитие“ е тази вечер. С нея театърът отбелязва и 120 години от рождението на писателя.
Режисьор на представлението е Красимир Ранков. Преводът е на Добринка Стефанова. Автор на сценографията и костюмите -Яна Костадинова. Музиката е на композитора Асен Аврамов. Хореограф е Светлин Димитров.
Актьорски екип: Константин Еленков, Ирина Митева, Мария Генчева, Патриция Пъндева, Красимир Василев, Асен Данков/ Димитър Банчев, Ивана Папазова, Русалина Чапликова, Стоян Сърданов, Венелин Методиев, Ивайло Христов.
Действието на пиесата се развива в началото на миналия век, но темата за морала и прагматизма и егоизма са валидни и днес, казва режисьорът Красимир Ранков. Преди години, той е прочел преводът на пиесата от Добринка Стефанова, и оттогава е проектът му тя да се постави на сцена. Познавам добре Пловдивския театър и само тук може да се постави.
Всъщност, пиесата е трилър, в кримининалния жанр е, но водеща е идеята затова, че мислейки се за свободни, всъщност изпитваме страх и автоцензура. Финалът е категоричен, но не и оптимистичен.
Владимир Набоков е руски писател, поет, драматург и литературен критик. Роден е на 23 април 1899 г. в Санкт-Петербург в богато семейство, което емигрира преди революцията от 1917г. Набоков завршва Кеймбриджкия университет в Англия. Следва естествени науки, руска и френска литература. След това работи в Берлин като частен учител, преводач, актьор и издава поезия, както и първата си новела („Машенька“ 1926 г. под псевдонима В. Сирин). Следват години във Франция и от 1940г. се установят в САЩ. Там Набоков първо е експерт по пеперуди в нюйоркския Природоисторически музей. През същата година той пише и първата си англоезична творба, „The Real Life of Sebastian Knight“ („Истинският живот на Себастиян Найт“). Започва и академичната кариера, която го довежда до Станфордския университет, Уелесли Колидж, Харвардския университет и накрая до Университета Корнел, където е професор по европейска и руска литература. От 1945 г. е американски гражданин. През 1961 г. се премества с жена си в Монтрьо, Швейцария. Почива от вирусна инфекция на 2 юли 1977 г. в Лозана и е погребан във Вьове.
Първите творби на Набоков са на руски език, но успехът му е най-голям с английския език. Той превежда много от ранните си творби на английски, понякога в сътрудничество със сина си Дмитрий. Става известен с романа си „Lolita“ (1955 г.), който разказва за поглъщащата страст на възрастен мъж към дванадесетгодишно момиче. Публикува множество романи, от които най-голяма известност получават написаните на руски език “Машенка”, “Камера обскура”, “Дар”, а от създадените на английски – “Лолита”, “Пнин” и книгата с мемоари “Други брегове”. Превежда на английски език “Слово о полку Игореве”, “Евгений Онегин” и “Герой на нашето време".
Цялото интервю с Красимир Ранков е в звуковия файл.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.