За първи път на българска сцена в Пловдивския театър се поставя пиеса на Владимир Набоков. Премиерата на спектакъла „Събитие“ е тази вечер. С нея театърът отбелязва и 120 години от рождението на писателя.
Режисьор на представлението е Красимир Ранков. Преводът е на Добринка Стефанова. Автор на сценографията и костюмите -Яна Костадинова. Музиката е на композитора Асен Аврамов. Хореограф е Светлин Димитров.
Актьорски екип: Константин Еленков, Ирина Митева, Мария Генчева, Патриция Пъндева, Красимир Василев, Асен Данков/ Димитър Банчев, Ивана Папазова, Русалина Чапликова, Стоян Сърданов, Венелин Методиев, Ивайло Христов.
Действието на пиесата се развива в началото на миналия век, но темата за морала и прагматизма и егоизма са валидни и днес, казва режисьорът Красимир Ранков. Преди години, той е прочел преводът на пиесата от Добринка Стефанова, и оттогава е проектът му тя да се постави на сцена. Познавам добре Пловдивския театър и само тук може да се постави.
Всъщност, пиесата е трилър, в кримининалния жанр е, но водеща е идеята затова, че мислейки се за свободни, всъщност изпитваме страх и автоцензура. Финалът е категоричен, но не и оптимистичен.
Владимир Набоков е руски писател, поет, драматург и литературен критик. Роден е на 23 април 1899 г. в Санкт-Петербург в богато семейство, което емигрира преди революцията от 1917г. Набоков завршва Кеймбриджкия университет в Англия. Следва естествени науки, руска и френска литература. След това работи в Берлин като частен учител, преводач, актьор и издава поезия, както и първата си новела („Машенька“ 1926 г. под псевдонима В. Сирин). Следват години във Франция и от 1940г. се установят в САЩ. Там Набоков първо е експерт по пеперуди в нюйоркския Природоисторически музей. През същата година той пише и първата си англоезична творба, „The Real Life of Sebastian Knight“ („Истинският живот на Себастиян Найт“). Започва и академичната кариера, която го довежда до Станфордския университет, Уелесли Колидж, Харвардския университет и накрая до Университета Корнел, където е професор по европейска и руска литература. От 1945 г. е американски гражданин. През 1961 г. се премества с жена си в Монтрьо, Швейцария. Почива от вирусна инфекция на 2 юли 1977 г. в Лозана и е погребан във Вьове.
Първите творби на Набоков са на руски език, но успехът му е най-голям с английския език. Той превежда много от ранните си творби на английски, понякога в сътрудничество със сина си Дмитрий. Става известен с романа си „Lolita“ (1955 г.), който разказва за поглъщащата страст на възрастен мъж към дванадесетгодишно момиче. Публикува множество романи, от които най-голяма известност получават написаните на руски език “Машенка”, “Камера обскура”, “Дар”, а от създадените на английски – “Лолита”, “Пнин” и книгата с мемоари “Други брегове”. Превежда на английски език “Слово о полку Игореве”, “Евгений Онегин” и “Герой на нашето време".
Цялото интервю с Красимир Ранков е в звуковия файл.
Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024-та година. Номинирани бяха "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов,..
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..