Незаконно настанили се роми на терен до фабрика за сладкарски изделия в село Кадиево застрашават санитарно – хигиенния режим на производството. Собственикът на цеха, в който работят 150 човека, днес подаде сигнал пред областния управител Дани Каназирева като поиска намесата на контролните институции и за първи път от 20 години огласи проблема.
Напрежението ескалира на 7-ми януари след голям пожар в ромския имот. Щети на предприятието огънят не е нанесъл, но пожарът е само част от рисковете, които 15-те роми създават от десетилетия, разказа Христозов.
Обитават 300 – 350 квадрата, образно казано на големината на два фургона, единият от тях изгоря. Те нямат канализация, тоалетна, вода, баня. Има малки деца, които не посещават училище, но получават помощи. Не плащат данъци. Всеки ден имаме спорове с тях за хигиената. И след пожара има опасност 150 човека и семействата им да останат без работа, защото няма кой да ги премести.
Фабриката притежава най- високия сертификат за качество, за което може да бъде глобено заради една муха. Така се стига до ситуация вътре да е чисто, а отвън като във филм на ужасите, допълни Христозов. Той е категоричен, че не проявява дискриминационно отношение към съседите - роми. Напротив - във фабриката му работят роми и представители на турския етнос.
Николай Христозов, чиято фабрика работи и за износ, твърди, че е търсил съдействието на местните и държавни институции през годините, но до момента е получавал само съчувствие. На днешната среща също.
От кабинета на областния управител съобщиха, че ще бъдат сезирани РЗИ, МВР и местната власт с настояване за проверка на място.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...