Това, което се случи с отравянето на рибата, е прецедент и откакто съм риболовец не помня такова мащабно изтравяне на рибния ресурс в Марица. Това заяви Петър Янев – член на рибарско дружество „Олимпик", подал първия сигнал за мъртвата риба.
По думите му, рибите са се движели на облаци по течението, давали са всичко от себе си в последните секунди на живота си, но не са били пощадени.
За агонията им Янев подчерта, че не притежава техническа компетенстност и възможност за иследване на водата, но само след около 20-30 минути представителите на различни институции са дошли на място.
Отзовахме се веднага на проблема и действахме адекватно всички институции, нито една от тях не го неглижира.
Забелязахме обаче, че започнаха да се появяват кървави петна по рибата, което говори за разлагане. Падаха и люспите им, което е доста трудно, когато екземплярите са здрави.
Той не коментира дали смъртта е причинена от пластмаса или киселина, но изрази увереност, че държавата и институциите ще си свършат работата и ще излязат с резултати и санкции.
Янев обаче бе категоричен, че зарибяване от държавата не е правено от дълги години и то се осъществява от самодейци, които дават всичко от себе си и със средства от българския риболовец за хобито му. Болката е неописуема, сърцата ни кървят от гледката, заяви той.
Ако оставим реката да възстановява сама щетите, ще ни трябват много, много години. За да добие трофейни размери една риба кефал например /2-3 кг/ трябват 10-15 години.
Той заяви още, че очаква от ИА „Аквакултури“ да представи план за зарибяването на Марица и да работи целенасочено, за да не се повтори лошият пример с пресушаването на река Въча.
Настояваме виновниците да понесат отговорността си, да си платят глобите и да възстановят реката и околната среда.
Цялото интервю – от звуковия файл:Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..