Полиция и прокуратура влязоха днес в Комисията по хазарта и в офисите на Васил Божков. За разпит са отведени председателят на комисията и служители. В същото време парламентът прие на първо четене промените в Закона за хазарта, предложени от лидера на НФСБ Валери Симеонов.
Бившият председател на Комисията по хазарта Димитър Терзиев отказа да коментира продължаващата акция на разследващите. Той предположи само, че най- вероятно са събрани достатъчно данни за извършени нарушения или престъпления.
Приетите от депутатите текстове забраняват организирането на лотарии от частни компании, като това ще става само от Българския спортен тотализатор, ограничава се и разпространяването на лотарийни билети в обекти, които не са лицензирани.
На практика се създава държавен монопол върху лотарийните игри, който ще бъде предшестван от отнемането на лицензите на организаторите на подобни игри, коментира Терзиев и добави, че няма знак за равенство с национализация, защото в подобен случай държавата трябва да стане собственик на частните дружества.
Според него европейският опит е свързан в по- голяма степен с отдаването на лотариите на концесия или с установяване на публично - частно партньорство. Експертът изрази съмнение дали БСТ може да осигури бързо финансови постъпления.
По думите му, ако докладът на АДФИИ потвърди, че има несъбрани такси от стотици милиони левове, има ред за събирането им от публичен изпълнител към НАП след влязъл в сила административен акт. Той потвърди, че законът позволява две ставки за плащането на такси.
Димитър Терзиев смята, че промените в Закона за хазарта, гласувани днес, решават една малка част от проблемите в този бизнес. Би могло да се пипнат и други текстове, които да премахнат двояко тълкуване, както с размера на таксите. Единственият плюс е, че се въвежда ограничение от 300 метра на пунктовете за тото и лото от училище. По данни на бившия председател между 20 и 25 процента от пунктовете се намират до учебни заведения.
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна днес на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
Висшето училище по сигурност и икономика организира в Пловдив конференция на тема „Българското разузнаване и контраразузнаване – предизвикателства, проблеми, перспективи“. Основният доклад ще изнесат ректорът на ВУСИ проф. д-р Йордан Бакалов и доц. д-р Васил Станков. Приветствие към участниците ще отправи заместник-министърът на вътрешните..
Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят. "Името ми се спряга с език на омразата от две три..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя. "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..