Към политическите теми - анализ на политолога доц. Светослав Малинов. За дебатите по оста "главен прокурор - президентство", за съдия Миталов и другите след него, санкционирани от САЩ заради корупция. Питаме и за еврото - след апокалиптични прогнози за валутния курс след влизане на страната в еврозоната.
Доц. Малинов каза, че сега в центъра на вниманието е всичко свързано с темата "главен прокурор - президент", а не би трябвало.
Първо, ако приемем по същество новата позиция на Румен Радев, че снема доверие от правителството, то вглеждайки се назад в годините можем да кажем, че това е неговата позиция по принцип. Можем да се догаждаме какво точно го е принудило да излезе с този псевдодраматичен тон и да обяви, че сега се е случило нещо, което ние отдавна знаем. Ходът му не беше сполучлив, но разбира се той отговаря на очакванията на много български гражадни, които са недоволни от правителството, но не виждат в опозицията истинска алтернатива. Президентът става лидер на някакви граждани, които обаче по никакъв начин политически не може да води нанякъде. Негативите са повече от позитивите за тази позиция.
Българите имаха възможност на местните избори много директно да кажат мнението си за правителството. Доверието намалява, но няма да предизвикват предсрочни избори. Вотът беше ясен като послание, никакъв ентусиазъм за ГЕРБ, ще се търси алтернатива, в този смисъл излизането на улицата може да бъде от конкретни групи, засегнати от решения на правителството.
Съдия Миталов и САЩ: В няколко бивши комунистически държави има такъв списък, и има хора, които са в него. Това тепърва ще става и в България. Добре е, че този магистрат беше осветлен, за да има разследване за него. Много хора обаче в момента са разочаровани, нека видим ще има ли продължение.
Активностите на главния прокурор: Има фалстарт в цялата работа. Например Васил Божков не е в България и човек се пита, след като става въпрос за такива големи размери за злоупотреби, корупция, укриване на данъци, такси, как е възможно да не бъдат мерки и такъв човек да напусне страната. Големината на сумите хвърлят директно подозрение върху правителството и към финансовия министър. Става дума за период от минимум седем-осем години назад.
Еврото и България: Българинът все по-малко се страхува от преминаването към еврозоната. Все повече българи държат спестяванията си в евро.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..