Урокът, който ни е преподаден преди 2000 години, непрекъснато се опитваме да го разчитаме. Днешният ден е време да положим още повече усилия, за да го разчетем, защото ситуацията е особена. Това е ситуация на затваряне и страдание, която ще изостри сетивата ни, за да разберем кои сме, какво точно ни се случва и какво ни е обещано. Това коментира проф. Валери Стефанов - преподавател в СУ "Климент Охридски".
Страданието на Божия син е Христос е преддверие на обещанието за спасение.
Не съм сигурен обаче, че човекът прави много усилия да постигне себе си и да намери средоточието на живота си. Времето е много динамично и спирките, които прави човек, са много малки. Но може би сега е времето за такова себеоглеждане, за натрупване на рефлексивен опит, за да разберем по-добре съдбата си и преценим посоката си.
Добре е поне днес, тъй като християнинът не може да участва в църковната традиционна ритуалистика, да прочете Библията за онзи ден на страданието и да го съпреживее.
Проф. Стефанов заяви, че това, което в момента липсва на вярващите, е именно съпреживяването на ритуалното действо – минаването под масата, заравянето на греховете, носенето на цветята, това е скръбен ден пред величието на една саможертва.
Църквата е посредническо място, където човек има невсекидневни преживявания и се свързва с други измерения на съзнанието си, укрепва вярата си. Именно посещението в църквата е изключително съществен жест, който правим.
Перспективата за и след днешния ден наистина е уникална. Човечеството обикновено е излизало на война, възхвалявало е героите – победители. Сега се е самозатворило колективно в домовете си.
Този затворен дом на човечеството ми прилича на затворен гроб, една архаична символика на затворения дом. От нас зависи как да излезем навън и да се върнем отново в света.
Онова, пред което сега сме изправени, освен болестта, е и страха. Страхът е много сложен човешки опит. От една страна, той ни предпазва, но от друга – той е унищожителен.
Имам впечатлението, че комуникацията е малко патологична. Заливат ни с образи на страшното. Отправят очевидно послания към нас „Пазете се“, „Не правете ненужни неща“, но ако така продължат с календара на труповете, не зная дали човешкото съзнание ще издържи и дали няма в един момент имунната ни система да се предаде пред терора на образите. А образите също са опасни за имунната система на човека и най-вече за психиката.
Не съм обаче много оптимистичен за бъдещето на нашата цивилизация, но съм оптимист за нашия живот и че наистина ще има Възкресение и Спасение.
Повече чуйте от звуковия файл:
Поредната драма в ДПС – Ново начало на Делян Пеевски и ДПС – ДПС, ръководено от Джевдет Чакъров, коментира в програма "Ден след ден" журналистът Валерия Велева. По думите и това е драматичен край на ДПС на Ахмед Доган. Драматичен, тъжен край, който никой не е очаквал, че по този начин ще се случи. Пред очите ни просто една партия, който досега..
Повече от една трета от българите не планират или не могат да почиват това лято. Домакинствата, които планират летни почивки, са подготвили малко над две хиляди лева общо за летния си отдих. Цялостните предпочитания са за почивка на море, но една четвърт от запитаните признават, че не си позволяват дори да мислят за летни почивки. Изводите са от..
Разнобоят между политическите сили по въпроса за еврото няма да стигне много далеч, защото чакаме конвергентния доклад след 10 дни и всичко ще приключи. Това прогнозира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски. Според него инициативата на президента за референдум е твърде закъсняла, а разговор за еврото е трябвало..
Три от 14 общински здравни заведения в Пловдив отчитат балансова загуба през миналата година. Рекордьор по дългове е МБАЛ „Свети Мина“ с общ дълг от над 3 милиона и 800 хиляди, като само през миналата година е отчетена балансова загуба от 558 хиляди лева. Това става ясно от отчета на кмета за финансовото състояние на общинските здравни..
90 процента от чуждите фирми в България заявяват, че отново биха инвестирали в страната – заяви в интервю за Радио Пловдив Марияна Чолакова – почетен консул на Германия в Пловдив. Тя изтъкна обаче, че докато преди десетина години проблеми за бизнеса у нас е била съдебната система, сега предизвикателство №1 е недостигът на..