Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Германия усещаме стабилност дори в кризата с COVID-19

Ангела Меркел е създадена да решава кризи, пише "Шпигел".

| обновено на 20.04.20 в 10:38

Германия се готви за нова фаза в борбата с коронавирусната епидемия, като днес някои предприятия ще получат разрешение да се върнат към работа след едномесечно прекъсване, предаде ДПА.Отварят врати малки и средни магазини, с площ по-малко от 800 кв.м., макар че 16-те провинции имат различни правила за връщането към работа.Разрешение да подновят работа ще получат и автокъщи, продавачи на велосипеди и книжарници. В някои провинции в този списък са и зоопарковете.

Училищата ще отворят врати за по-възрастните ученици, които се явяват или готвят за изпити, в Саксония, Берлин и Бранденбург. Други провинции се готвят да отворят училищата по-късно тази седмица или в началото на май. Очаква се днес да се състои заседание на работна група, която да обсъди постепенното подновяване на работата на яслите и детските градини в страната.

От Мюнхен вкючване за Радио Пловдив на пловдивчанката Димитрина Пандурова. Тя е журналист, позната като едно от лицата на телевизия "Европа", от няколко години живее и работи в Германия. Димитрина споделя: Моята позиция е, че трябва да намерим начин да живеем с вируса и да спазване мерките, но да се внимава да не се премине границата в диктатура.

Още от казаното в интервюто: Ние вече се намираме в първата седмица от разхлабването на мерките. Пътувам към работа, работя в банка и не сме спирали да работим през целия месец. Бавария е най-засегната, защото тук живеят 13 млн. души, като тук е икономическата сила на Германия и тук ще са по-затегнати мерките до 11 май. 

Ангела Меркел е създадена да решава кризи, пише "Шпигел". Тя успя да покачи своя рейтинг, точно защото излезе прямо и отговорно, и силно каза: Ще се справим, ще преминем през това, и после пак благодари на германците, че спазват правилата.

От началото на кризата от 16 март в Германия мога да кажа, че усещам стабилност, каза още Димитрина Пандурова.

Ако мерките останат до края на август, турзимът, хотелския бизнес и други - изплащането като заплати на хората ще бъде не 60 %, а 80 % за всеки, които остане вкъщи заради строгите мерки. 25 000 уреда за командно дишане има в Германия, като са 33 900 интензивни легла на 100 000 души население. Германците обмислят да се даде шанс на вътрешния туризъм. На Германия годишно й трябват 12 млрд. маски, сочи проучване. Да, Германия мисли за всеки гражданин, да, тук държава мисли за всеки един поотделно, така обобщи мерките там Димитрина Пандурова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54