Има опасност над 300 миньори да останат без работа, след като предприятието "Рудметал" бъде затворено. За това алармира пред Радио Пловдив кметът на община Рудозем Румен Пехливанов.
По думите му повече от година има затруднения в работата на това предпирятие, като през последните месеци рязко е спаднала цената на металите на международните борси, което води до ликвидиране на дейността.
"За Рудозем рудодобивът е структуроопределящ отрасъл - в "Рудметал" са заети 350 души, като около 300 души се очертава да загубят работата си до месец", обясни кметът.
Пехливанов припомни, че физическата ликвидация на 1 рудник означава да бъде наводнен и е почти невъзможно да бъде пуснат отново при бъдещ интерес от нов инвеститор.
От предприятието вече са уведомили Инспекцията по труда за предстоящите съкращения. "Това е огромно притеснение за мен, трудно се спи с тази мисъл. Ние сме малка община и това е страхотен удар върху местната икономика и не можем да си го представим. По-важното е да се види какво може да се направи и да се търсят изходи", посочи кметът.
Румен Пехливанов обясни, че вече три пъти са се събирали с ОбС, предстои следобед среща и с областния управител Недялко Славов.
"Набелязваме мерки, за да търсим варианти да привлечем друг инвеститор да поеме рудника. Не е ясно икономически ли е проблемът или в мениджмънта на предпиятието", каза още кметът на Рудозем.
Изпълнителният директор на "Рудметал" инж. Митко Младенов обясни пред Радио Пловдив, че ще бъдат освободени 250 души - 90 % от персонала на предприятието от началото на юни. "Причината е, че спада търсенето и цената на металите на международните борси. Пандемията утежни положението. Направихме всичко възможно, правихме частични съкращения, разпродадохме и дълготрайни материални активи, но не можем повече да удържим положението", обясни директорът.
Повече по темата чуйте от прикачените файлове.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..