Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма втори пик от Ковид-19, важно е да се пазим сами!

Вирусът се разпространява в колективи, няма сезони при неговото развитие

Доц. Любомир Киров
Снимка: Личен архив

Говорехме за пик, стана вълна, и броим заразените в стотици от Ковид-19. Удължиха епидемична обстановка до 15 юли, напредваме към летните отпуски и с доза страх, защото вирусът има своя ход, и той твърдо е на разпространение по нашите ширини.

За имунния отговор, за това как изследването в Пловдив не показа такъв, за броя на тестовете у нас и мерките, говорим с доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

В началото на интервюто коментираме колективната оставка на лекарите и сестрите от болницата във Велинград. Доц. Киров каза, че това е сигнал и белег, че логистиката и организациата в работата за справяне с епидемията не е достатъчно добре свършена. "Тук не говорим за маски, трите Д и добавенот К, тук става дума за организация на движение на пациента", допълни лекарят. По думите му такива пробеми има и при общопрактикуващите лекари, когато звънят в РЗИ, спешна помощ и обратно, и се водят едни дълги разговори. 

"Не е повсеместно, но тези проблеми съществуват, и те са важни тези въпроси. За да стигне един лекар до такава крайна реакция, то означава, че се изчерпани всички възможности за реакция", смята доц. Киров.
"Става въпрос да се прецизира кои хора да влизат в отделенията, защото така може да напълним болниците без да е необходимо", каза още д-р Киров. Той отбеляза, че семейните лекари не са признати от всички институции за първа линия при справянето с коронавирусната инфекция. 
"Според тях ние не сме първа линия, но при нас идват хора, въпреки че има забрана и трябва да се свържат по телефона, накупихме си предпазни средства, никой не ни ги осигури", допълни председателят на НСОПЛ.

Той посочи, че привържениците на Мутафчийски и на Мангъров са в двете крайности, според него разумът е някъде по средата, и не може да се изпада в позицията на махалото - нито едното, нито другото. 

"Все повече се появават колеги, които гледаме реално на това, което се случва, няма втори пик, няма втора вълна, това е нормалното развитие на тази епидемия", смята доц. Киров. Той посъветва, че през лятото ако имаме оплаквания, по-добре да си останем вкъщи. "Нека ни плюят, че даваме болнични, нас, лекарите!"

Съветите на д-р Киров: "Сложете си маска, когато се срещате с много хора, също на закрито само с маска, мийте си ръцете, както и всички плодове и зеленчуци, това са прости правила, които да спазваме и полека  - лека всичко ще се регулира. Много е вероятно този вирус да не изчезне, но дори и да остане, неговата сила ще отслабва, което е добър знак."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18