Как на вид едни и същи събития стоят във времето, как се движат в спиралата на историята? Как завършват проявите на обществено недоволство във времената преди нас. Има ли поука за днешните протестиращи, властници и наблюдаващи.
Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив: "Всяко общество се характеризира с някакъв диалог между управляващи и управляеми. В историята на България през 19-ти 20 век се откриват интересни факти. В рамките на Османската империя има недоволства изразени във въстания, които са потушавани в много кръв. Целта е била да свалят властта, която се счита за свещена. Християните в Пловдив намират друга форма. Това са прошения подписани от стотици, или хиляди хора, представители на еснафи и на други организации. Сега може да изглежда учудващо, но достигайки до великия везир, до султана, те много често имат резултат.
Като пример Шивачев посочи, че през 1875 г. е отправено искане от Пловдивска област до султана, за смяна на управителя, защото не поддържа пътищата, а това пречи на търговията. Той наистина е сменен. Има искания за смяна на гръцките владици, които се отнасят непочтително към християнското българско население.
По думите на Стефан Шивачев много по-интересно става след Освобождението, когато България получава една от най-демократичните конституции.
„След Съединението през 1885 г. протестите вече са от друг тип. Появяват се т.н. рубладжии, които са платени от Русия . Времето е след абдикацията на княз Александър І. Организират абсолютно безмислени протести и шествия, чиято цел е защитаване на чужди интереси.
Що се касае до Френската револючия, тя утвърждава, че революциите се замислят от едни, реализират се от други, а се ползват от трети.
Един протест е истински, от него има полза тогава, когато представлява национален интерес и е без външен натиск."
Това са поуките, които ще ни дадат отправната точка за днешния ден.
Интервюто със Стефан Шивачев е в звуковия файл.
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..