„Сега трябва да има отговорно държавническо поведение, тъй като наблюдаваме, че голяма част от институциите и извънпарламентарно представените партии действат доста деструктивно“. Това подчерта депутатът от ГЕРБ Александър Иванов. Като пример той посочи изявление на президента Румен Радев, който „иска неща, които дори няма право да изрича по Конституция, но ги вменява на тълпата като негово задължение“.
По думите на Иванов, това не е отговорно поведение и дебатът за новата конституция ще се състои в близките дни с участието на парламентарно представените партии по волята на българските избиратели по демократичен начин.
Новата реалност след 30-годишния преход изисква този дебат и по много международни препоръки ВСС трябва да бъде разделен на съдийска и прокурорска колегия. БСП и ДПС обаче са се обединили за пореден път, за да заявят, че този дебат няма да бъде осъществен от тях и така разделението на съдебните власти ще бъде невъзможно.
Иванов подчерта, че коалиционните партньори са заявили принципно подкрепата си за проекта на ГЕРБ за нова Конституция и изрази надежда в рамките на първото за сезона парламентарно заседание намерението им да бъде входирано.
„Решения на създадените ситуации досега винаги са намирани в диалог с коалиционните партньори и с правилен подход към законодателните инициативи. В момента внасяме този дебат, ние начертаваме пътя, по който този дебат да бъде отворен и наистина може би ще включим някои от предложенията на ВМРО и на НФСБ в нашия проект, който открива дебата за промяна Конституцията на Р България“, подчерта Александър Иванов.
„Предложението за избор на 200 депутати мажоритарно и 200 – пропорционално за избори за ВНС е идея на ГЕРБ от 90 г. То се случи при избора на ВНС от 91 с настоящата Конституция на страната. Резонно е това предложение да бъде внесено и в сегашния Иизборен кодекс, защото така ще има най-голяма представителност на българските граждани в едно бъдещото ВНС на Република България“.
Иванов бе категоричен, че е налице е ново обединение – всички са срещу ГЕРБ, което е интересен момент в българската политика без нищо градивно.
Парламентът да продължи своята работа с дебат за промените в Изборния кодекс и с приемане на бюджета на държавата за следващата година, за да се осигурят заплатите, пенсиите и функционирането на държавата в условията на задълбочаващи се икономически кризи, които ще засегнат и България, подчерта Иванов.
Той бе категоричен, че не очаква нищо градивно от президента Радев и призова протестиращите да спазват законите.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..