Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награди "Хр.Г.Данов" и призове "Орфеев венец" и "Златна четка"

Виктор Самуилов е носителят на "Орфеевия венец"

| обновено на 30.09.20 в 08:47

Писателката  Здравка Евтимова е носителят на Голямата награда „Христо Г. Данов“  за цялостен принос в националната книжовна култура. Тя се определя от министъра на културата и беше обявена на тържествена церемония в къщата музей „Хр. Г. Данов“ в Стария град. 

Отличието ще ѝ бъде връчено лично на отделна церемония в Министерството на културата. 

Книгите на Здравка Евтимова, която е и преводач, са преведени в 35 държави, а нейни творби са включени в училищните програми на наши и други държави.

В останалите категории, след гласуване от 8-членно жури, награда „Хр. Г. Данов" в категорията "Издателство", която се дава от кмета на община Пловдив, и е с парична стойност от 1700 лева, отиде при издателство „Просвета – София.“ 

В категорията "Автор на българска художествена литература" отличието получи Вивиан Асса, автор на книгата „Моят Шабат“ на издателство „Факел“.

Албена Стаменова е с националната награда за превода си  на книгата „Писма до Украйна“, автор Юрий Андрухович, издателство „Парадокс“.

Отличие „Хр.Г.Данов“ за Автор в областта на хуманитаристиката е за Хюсеин Мевсим, автор на книгата „Земя пределна. Страници от българо-турските културни връзки“, издателство „Жанет 45.“

За "Автор на издание за деца" е отличена Тони Шан (Антоанета Николова), автор на книгата „Приказки за страната Е“, издателство „СОНМ“.

За "Художник или дизайн и оформление на книга" е предпочетен Кирил Златков.

В категорията "Представяне на българската книга" призът е за Lexicon - Платформа за българска литература.

В категорията  "Библиотечно дело печели" Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – град Хасково.

Националната награда „Хр. Г. Данов“ се връчва от 1999 г. и се организира от Министерството на културата и община Пловдив.  

По-късно, на Античния театър, бяха обявени и отличията  "Орфеев венец" и "Златна четка" на фестивала "Пловдив чете", организиран от издателство "Жанет 45". 

Носителят на Орфеев венец в това 18-то издание е Виктор Самуилов, писател и преводач, сценарист и автор на книги за деца и възрастни. 

Отличието "Златна четка " се присъжда на Люба Халева.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12