Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ и БСП са с изравнени сили, ако изборите са днес


Ако изборите са днес пет партии ще влязат в парламента - ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ", "Демократична България" и ДПС. 

Данните са от представително социологическо проучване на "Маркет Линкс" по поръчка на bTV. Изследването е направено в периода 18 - 26-ти септември като са анкетирани 1058 души. ГЕРБ получава 22,3%, БСП - 22,2%, Има такъв народ - 11%, ДБ - 9,6 на сто, ДПС - 8,1%, Изправи се БГ - 2,5%, ОП - 2,2 на сто. 

Електоралните нагласи, остават относително стабилни след трансформациите, които наблюдавахме през последните месеци . Двете водещи политически сили отново са в практически паритет на декларираната подкрепа, коментира социологът Добромир Живков.   

ГЕРБ изглежда е почти изцяло сведена до ядрото на поддръжниците си, докато при БСП отчитаме минимално разширение на електоралната база, добави Живков. Вътрешнопартийните противопоставяния и последните събития в парламентарната група на социалистическата партия може да изглеждат като застрашаващи добро представяне на следващите избори, но по - вероятно е да окажат позитивно въздействие върху консолидацията и мобилизацията на червените гласоподаватели, дори отделни структури да се причисляват по - скоро към вътрешната опозиция . 

Според него  плавният ръст в електоралната подкрепа на БСП не е толкова резултат от органичен прираст на симпатизантите, а по - скоро е следствие от наказателен анти - ГЕРБ вот .

Феноменът "Има такъв народ" за пореден месец получава значителна електорална подкрепа, но също така потвърждава ниската степен на мобилизационен потенциал в настоящия момент . Въпросите към политическата сила сякаш стават повече, но все още не се вижда достатъчно ясна визия за политики в отделни сектори, колкото откъслечни декларации и
заявки. В ситуация на сериозно политизиране на обществото е вероятно избирателите да подходят с по - високи очаквания към техните потенциални представители в следващия парламент, което е възможно да разколебае част от симпатизиращите на проекта на Слави Трифонов, твърдят от "Маркет Линкс". 

Макар и с много различен политически и електорален профил, Демократична България и ДПС имат сходна по обем подкрепа . Съдейки по мобилизацията за участие на следващите избори, именно Демократична България изглежда в най - голяма степен готово .

Освен чрез активното участие в протестите, обединението има известен потенциал за разширяване на политическото си влияние, поради факта, че декларира много сходен дневен ред на проблемите в Българияс този на ЕС и САЩ .

Обединените патриоти и Изправи се БГ имат реални шансове да привлекат по - значима подкрепа в оставащото време до изборите, с което да разширят представителността на следващото Народно събрание .

В контекста на политическата криза у нас, социолозите отчитат повишена нагласа европейските институции да влияят върху разрешаване на вътрешнополитическите проблеми. 71% от запитаните искат Европейската комисия да се ангажира с актуалните събития в страната. Същевременно над половината отговарят, че ЕК няма основание да блокира финансова помощ за България. Все още е разпространено мнението, че премиерът и ГЕРБ се ползват с доверие в европейските институции.


Проучването отчита, че геополитическата ориентация на България към ЕС и НАТО не е застрашена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24