30 млн. лв. ще получат малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози. Това стана ясно след подписването на договор между министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и министъра на икономиката Лъчезар Борисов. Договорът е за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедурата "Подкрепа за малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19.
Около 1500 фирми могат да се възползват от финансовата подкрепа. Минималната помощ може да е 30000 лв., а максималната - 450 000 лв. Документите могат да се подават към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Условията за кандидатстване няма да бъдат оценявани, а ще се разглеждат по допустимост. Целта е средствата да достигнат бързо до всички предприятия. Достатъчно е предприятието да има валиден лиценз за извършване на дейността.
Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозчави изрази съмения в тази мярка. Той изчисли, че от 1 430 фирми определяни като средни и малки, 1 300 от тях няма да отговарят на изискванията по тези плащания.
Стефан Захариев, който има средна фирма за превоз сподели мнение, че мярката е глътка въздух, но е закъсняла. Той се надява силно плащанията да са по европейски модел и да пристигнат бързо, защото превозвачите търпят загуби ежедневно.
Пловдивският превозвач Веселин Дошов се числи към големите превозачи, които в България са 25 и няма да получат средства по тази мярка. В неговата фирма работят над 250 човека. Той обясни обаче, че приветства тази помощ и смята, че е добра за неговите колеги. Според класификатора - малките фирми са тези с до 50 работещи в тях, от 50 до 250 работници вече са средни предприятия в сектора. Точно те ще очакват подкрепа за автобусните превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..