30 млн. лв. ще получат малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози. Това стана ясно след подписването на договор между министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и министъра на икономиката Лъчезар Борисов. Договорът е за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедурата "Подкрепа за малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19.
Около 1500 фирми могат да се възползват от финансовата подкрепа. Минималната помощ може да е 30000 лв., а максималната - 450 000 лв. Документите могат да се подават към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Условията за кандидатстване няма да бъдат оценявани, а ще се разглеждат по допустимост. Целта е средствата да достигнат бързо до всички предприятия. Достатъчно е предприятието да има валиден лиценз за извършване на дейността.
Васил Пиронков, председател на УС на Камарата на автобусните превозчави изрази съмения в тази мярка. Той изчисли, че от 1 430 фирми определяни като средни и малки, 1 300 от тях няма да отговарят на изискванията по тези плащания.
Стефан Захариев, който има средна фирма за превоз сподели мнение, че мярката е глътка въздух, но е закъсняла. Той се надява силно плащанията да са по европейски модел и да пристигнат бързо, защото превозвачите търпят загуби ежедневно.
Пловдивският превозвач Веселин Дошов се числи към големите превозачи, които в България са 25 и няма да получат средства по тази мярка. В неговата фирма работят над 250 човека. Той обясни обаче, че приветства тази помощ и смята, че е добра за неговите колеги. Според класификатора - малките фирми са тези с до 50 работещи в тях, от 50 до 250 работници вече са средни предприятия в сектора. Точно те ще очакват подкрепа за автобусните превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..