Това, което се случва, е въжеиграчество, а не мениджмънт. Това заяви д-р Неделчо Тотев председател на Сдружението на общинските болници по повод решенията, които засягат общинските болници. Три са основните направления, каза д-р Тотев: решенията относно Ковид-19, надлимитните дейности и промените в Закона за лечебните заведения. Те са обсъждани на Управителен съвет на сдружението и ще се коментират на общо събрание следващия четвъртък.
По отношение на казаното от здравния министър, че всички лечебни заведения трябва да приемат заразени от Ковид-19, д-р Тотев подчерта, че това не е писмена заповед и ако това трябва да се изпълнява, има юридически противоречия, а при рискова ситуация, може да се стигне и до съд. Това не е страх, не е отказ, а факти, заяви д-р Тотев. В голяма част от лечебните заведения в разрешителното им за дейност няма право за инфекциозни дейности и за лечение на такъв тип заболяване. Това означава, че ние нямаме право да правим такава дейност, защото не сме компетентни.
Ние няма да стоим встрани, ние и досега това правим, нашите специалисти осигуряват консултации в спешните звена, определят изследванията, бързи тестове, селектираме пациенти в тежко състояние и ги насочвахме до момента към лечебните заведения и специалисти, които имат цялата компетентност и арсенал, които държавата им осигури, за да лекуват тези пациенти.
Затова, и колегите ми казват, са притиснати до стената, няма писмена заповед, за да се сподели отговорността, а ти казват - ти приемаш, като не приемаш, ето сега предстои сключването на договор, казват ти, няма да сключим договор с твоята болница. Колегите ми казват и за други начини на натиск.
Като единствено решение д-р Тотев предлага обособяването на няколко големи болници в страната, обособени само за лечение на болни от коронавирус.
Проспахме много месеци, каквото и да се направи сега, е късно, каза още д-р Тотев.
Цялото интервю с д-р Неделчо Тотев е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..