Според Николай Гайдов, председател на Сдружение "Акация" в Пловдив, който се занимава с пчеларство от 40 години, пчеларството у нас е в тежко състояние.
"Но пчеларството е състояние на духа, ако го имаш като усещане, ти го практикуваш не зависимо от проблемите. Така че бих казал, че се занимаваме и доколкото е възможно се опитваме да поддържаме ниво", посочи той в Деня на пчеларя.
По думите му пчеларите у нас се справят трудно, особено след като ЕС разреши безмитния внос на мед от Украйна. Но дори и това не е било толкова трудно да се преодолее, колкото вноса от Югоизточна Азия, който е сериозен проблем. Изкупуването на едро на мед е почти нулево.
Той посочи, че преди 40 години пчеларите са били много по-малко, а сега много млади хора са навлезли в бранша, макар че в последните три години и много са се отказали. В Сдружение "Акация" членуват около 140 души, но 20-на от тях са се отказали през последните няколко години.
Гайдов посочи, че субсидии за български пчелари (т.нар. украинска помощ) получават всички, които са земеделски стопани. Част от пчеларите обаче не са такива, т.е. те имат пчели, но не отговарят на изискванията да получават такива субсидии. И въпреки че тя е доста занижена, в сравнение с тази, която получават техните колеги от другите страни в ЕС, през последните две години пчеларите са доволни от тази субсидия, защото все пак е помощ за тях.
Пчеларят, както и негови колеги смятат, че цената на меда трябва да се качи до 20-25 лева за килограм мед. Според него в съседните страни цените са адекватни – 20-25 до 30 лева е цената на пчелния мед.
"Лошото е, че покупателната възможност на българина е ниска и не може да си позволи тези равнища. Много от пчеларите не се занимават само с това, те работят и на други места, за да хранят семействата си", коментира Николай Гайдов.
По думите му изкупните цени са абсурдно ниски - по 4,20 лева. Затова пчеларите не искат дори да комуникират с изкупвателните организации. Но едровата цена трябва да достигне 20 лева, но тя вече гони това равнище. В момента цената на качествения мед върви от 12 до 18 лева на килограм.
Гайдов посочи, че трябва да има политика на правителството по отношение на вноса на мед, както за този от Украйна, така и по директивите на ЕС, откъдето да наложат мито по отношение на меда, внасян от Китай. И добави, че трябва да се намери баланса между отношенията на държавата и пчеларите, които да имат организации, защитаващи техните интереси.
И тази година пчеларите от Сдружение "Акация" отбелязаха празника на Св. Харалампий, техния покровител, с водосвет в Дома на техниката. На празника по традиция има питка с мед, както и специална лекция за ползата от пчелните продукти, отворена не само за пчелари, но и за консуматори.
Изкуственият интелект може да помага при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..