Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческа панорама за Пловдивските акомпанятори

| обновено на 25.10.20 в 10:18


Съхранена памет на една голяма част от културното наследство на града ни, откриваме в страниците на Историческа панорама – „Акомпаняторите на Пловдивското музикално училище“. 

Първи по рода си опит за събиране на историята на акомпаняторите в Пловдивското музикално училище, и опазването му за идните поколения прави авторът на книгата, д-р Злателина Коларова.

"В хода на изследването се сблъсках с трудности от различно естество. В архивните материали има противоречия и неточности. Опитвала съм се да удостоверя използваната фактология с повече от един източник. Част от акомпаняторите са вече покойници, за някои от тях няма конкретни сведения. Дори за такава икона в професията като Та- 6 теос Санджакян все още липсва изчерпателна, подобаваща на дългия му творчески път биография. Поради недостиг на документи в много случаи се наложи да се позова на разкази или спомени на свидетели. Присъствието на субективния фактор, с всички произтичащи от това последствия, е очевидно. В изложението съм пропуснала имена, за които се е доказало, че не са били акомпанятори, въпреки че фигурират като такива. (Показателен е примерът с Милчо Левиев, който лично ме увери, че е бил преподавател по камерна музика, макар да е отбелязан като корепетитор. Има и други подобни случаи). Пропускам и непотвърдените, че са упражнявали професията. Разчитам на коректност за подадените справки относно работата на съпровождащите пианисти. Срещнах много съпричастие, желание за сътрудничество и помощ, за които съм дълбоко благодарна."

Разговорът с  д-р Злателина Коларова чуйте в прикаченото аудио.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три пловдивчанки сред отличените с приза "Златен век"

Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова  - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков.  Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..

публикувано на 21.05.25 в 16:29

"Тезеят в своя лабиринт" на Краси Димовски е роман на годината

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П".  В надпреварата участваха 33 романа, издадени през 2024-та година. Номинирани бяха "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов,..

обновено на 21.05.25 в 16:24

Марио Хосен открива феста "Дни на музиката в Балабановата къща"

В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..

публикувано на 20.05.25 в 15:54

Честваме 90 г. от рождението на ДиКиро с изложбен маратон

С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..

обновено на 20.05.25 в 10:09

"Това, което остава" с безплатна прожекция в Пловдив

Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в  Лъки Дом на киното - Пловдив.  Входът е свободен.  Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма  Димитрис Георгиев.  Историята не е..

публикувано на 20.05.25 в 10:01