Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Мишинден "зашиваме" устата на мишката, да не вреди

Празниците, като отбелязваният след Димитровден „Мишинден“, правят със сигурност общността  много по-сплотена, защото освен че се създават от нея, те и се спазват в различните краища на страната по различен начин, заяви уредникът в Регионален етнографски музей Пловдив Гроздалина Георгиева.

Тя уточни, че празникът е в чест на мишките, за да не пакостят. В миналото стопанката рано сутринта е трябвало да вземе пресни екскременти от крава, биволица или волове, ако няма такова животно, за да намаже с тях стената, около огнището, кътовете в стаята, хамбара, зимника и сандъка с дрехи. Тя е изпълнявала този ритуал мижешком и на въпрос на друга жена  „какво правиш, майко или бабо, и тя е отговаряла “мажа очите, ушите, краката и устата на мишките, за да не наяждат нищо в къщата“.

Георгиева подчерта, че това е имитативна и вербална магия, която се наблюдава и в други празници от народния календар, като напр. „вълчите дни“.

Празникът е сред малкото дни в годината, в които е забранено да се върши каквато и да е къщна работа. В Пловдивския край дори жените са си зашивали  в този ден двата края на сукмана с идея, че вече са направили нещо, за да „зашият“ устата на мишката.

По думите на Георгиева, в Тетевенско в празника е вплетен дори и св. Нестор и там жените от вечерта правят леплива кал с тръни и сутрин ги  палят, гонейки мишките с предпазна цел да защитят посевите и зърното от мишките и дребните гризачи.

„Животът тогава е приказен, нямало е медии, но е имало създадени „местни центрове“, които са намирали поводи да празнуват и сплотят общността – винаги има общност, винаги има чувство за празник и трапеза. Храната е най-силният фактор, събиращ хората. Има какво да следваме“.

Интервюто – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10