Развитието на терториите на районите Западен и Южен в следващите 20 години обсъдиха днес граждани, представители на районните администрации и екипът, осъществил промените в новия Общия Устройствен План (ОУП) на Пловдив. Общественото му обсъждане започна вчера с районите Централен и Северен, а днешните дебати, белязани с гражданска активност, бяха за Район Западен - най-зеленият квартал в Пловдив и Район Южен - най-големият по брой жители в Пловдив.
Район Западен - най-зеленият квартал в Пловдив37 177 души до 2040 година ще е населението в най-зеления квартал на Пловдив – Западен, сочи тенденцията за демографското му развитие. В него зелените площи ще останат над 2 пъти повече на глава от населението, в сравнение с изискванията за големи градове. Терените за детски градини и училища са достатъчни и дори ще остане резерв за периода.
Развитието на Парк „Отдих и култура“, в който е предвидено изграждането на Втори Гребен канал, предизвика един от въпросите в дискусията с граждани. Тодор Драгнев попита: " Защо се променя отреждането на част от парка - от озеленяване на спорт и атракции?" Това е въпрос на обсъждане и в окончателния проект на Общия устройствен план (ОУП) може да се промени – каза в отговор арх. Димитър Костов от екипа, разработил новия ОУП. По думите му, "едно насищане на атракции в тази част не означават непременно застрояване. То е до 25 %".
Бившата заместник председателка на ОбС Пловдив Сузана Николва повдигна най-дискутирания въпрос за район Западен на общественото обсъждане – за изграждането на публична инфраструктура в местността "Терзиите". Тя поиска да разбере какво застрояване е предвидено в земеделските земи там и дали влиза в ОУП, защото, както е забелязала, там са отредени само улиците. "И къде е волята на съставителите да отредят зоните за оществено обслъжване? Ако трябва да се отчуждават земи – да е сега. По-добре сега да разрежем гордивия възел и всеки да преглътне какво от своята земя трябва да даде, за да стане един хубав квартал" - призова Николова.
Решаването на проблема за изграждане на публична инсфраструктура в местността "Терзиите" е въпрос не на ОУП, а на подробните планове след това, категорични са експертите. Главният архитект на Пловдив, обаче, арх. Димитър Ахрянов е склонен проблемът да се постави за разрешаване по-рано: "Тук наистина трябва да вложим макисмални усилия след приемане на ОУП в този вид да стартираме планове за първа регулация и те да са съпътствани с голяма публичност. Защото "Терзиите" не е единствената подобна територия" - каза Ахрянов.
Район Южен - най-големият по брой жители в Пловдив
Територия като Терзиите в район Южен е карето между кварталите Коматево, Беломорски и Овощарския институт, където Радио Пловдив още преди общественото обсъждане получи сигнали за имоти, около които израслата растителност е като джунгла. Кметът на района Костадин Язов обясни, че става дума за частни земеделски земи: "Няма причина да влезем в частна собственост и да правим каквото и да било, защото последствията за администрацията после ще са по-серизони".
Според районния кмет, за изграждането на публична инфраструктура в това каре от голямо значение е поведението на община Пловдив. Той изрази надежда тя да прояви воля и бързо да започне сътавянето на ПУП-ове и регулация, тъй като по думите му, проблемът на хората от тези райони не са само пътищата, а и водата, канала и тока. Иначе в коментираните зони в Южен и Западен, които – макар и върху земеделска земя и без инфраструктура, продължават да се заселват, по план се предвиждат до 600 метра парцели и ниско застрояване до 7 метра.
Извън това каре, в Южен е предвиден нов парк до стадиона в Коматево, а по отношение на траснпортната инфраструктура, според екипа, съставил промените в ОУП: "ключово ще е изграждането на Модър Царевец, разширяването на бул. "Ал. Стамболийски" и пътният възел за връзка с Район Тракия. Тук е и изоставената ЖП линия, която по-късно ще влезе в градския S-ban".
По демографски показатели, най-големият по демографски показатели район в Пловдив - Южен има тенденция до 2040-та година да стане 80 394 души. В него има нужда от 3 нови детски градини, като една от тях вече се изгражда, а друга е в инжинеринг. Нужда има и от ясли за по-малките, тъй като и в момента за 180 деца няма места.
От двучасовите дебати за районите стана ясно още, че се предвижда разширяване на Пещерско шосе на север, изграждане на път от "Тезиите" до Прослав и значително увеличаване на площта на гробищните паркове в същия квартал и в Коматево. Утре обществените обсъждания по промените в новия ОУП продължават в залата на ОбС от 9:30 до 16:00 часа с дебати за Източен и Тракия.
Репортажът може да чуете в звуковия файл.Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..