Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И болничното лечение крие рискове, но е наложително

| обновено на 03.11.20 в 17:13

Заради зачестилите слуачи на коронавиурус в Пловдив се създава Комисия за контрол на хоспитализациите към Областния кризисен щаб.  Сред специлистите, които разработват критиериите и механизма на действие на тази комисия е  дългогодишният инфекционист проф. д-р Марияна Стойчева от Катедрата   по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина на Медицинския университет. 

В Комисията ще работят двама инфекционисти, един пулмолог , един раниматор и един представител на здравната инспекция,  тъй като трябва да се вземат предвид не само клиничните, а и епидемиологичните данни. 

Определят се точните индикации за прием и изписване на пациенти с коронавирус, които трябва да спазват специлизирани в това лечение отделения. С тези унифицирани правила ще се избегне постъпването в болници на пациенти, които нямат нужда от такова лечение, а същото време няма да има заболели, които се лекуват вкъщи, вместо в болниците. Трябва да стигне оптималните критерии за лечение на тежко заболелите, отбеляза проф. Стойчева. 

По думите й лечението в болнични условия също крие своите рискове: "Не можем да прием всички инферктирани, даже е опасно да попадат в болници, ако това не се налага." 

Приоритетно ще се приемат тази от заразените пациенти, които с пневмония и дихателна недостатъчност, както и с други тежки заболявания на сърцето, белите дробове и бъбреците. 

Хората трябва да бъдат достатъчно информирани за коронавируса и да не се страхуват още от първия ден, тъй като психозата добива големи размери, отбеляза проф. Стойчева. По думите й 80 на сто от случаите преминават леко, най-вече при по-младите. 

По повод придобилият напоследък популярност метод на лечение с реконвалесцентна плазма  пловдивският  инфекционист отбеляза, че това не е нещо ново, а се прилага от сто години. В кръвната плазма на преболедувалите се търсят специфични антитела към причинителя на болестта, но това лечение трябва да се приложи в ранните дази на инфекцията.   На този етап даряването на кръв за лечение с реконвалесцентна плазма се извършва само в Националния център по трансфузионна хематология, а това създава неудобство на желаещите дарители. 

"Пловдив има нужда от свой център, тъй като хората искат да даряват, но е обременяващо да ходят в София. Ще бъдем изключително благодарни, и ако това се случи, би спасило много-много животи", каза още пловдивският инфекционист. 

 Интервюто с проф. Марияна Стойчева можете да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15