„Смятам, че ваксините ще имат ефект. Данните на фирмите, които са провели изпитанията, са доста убедителни“. Това подчерта акад. Ангел Гълъбов.
По думите му, времето за откриването и тестването на някои от ваксините, като английската, свързана с университета Оксфорд, и другата - с участието на двама германски турци, е било напълно достатъчно и той не се притеснява, че резултатите са прибързани.
„Особено за английската ваксина, за която са работили интензивно и с много средства са осигурени изпитания с около 30 000 доброволци, половината плацебо и другата половина – ваксинирани, това е сериозно постижение“.
Правилен подход е ваксинирането да започне от лекарския и сестринския състав на първа линия, както и възрастните хора. Трябва да се прави и разлика между лечебна ваксина и ваксина за профилактика, за каквато става въпрос.
Трудно може да се определи какъв процент от хората трябва да бъдат ваксинирани, за да има ефект. Колкото този процент е по-висок, толкова по-добре ще се стигне до колективен имунитет, подчерта акад. Гълъбов.
Той нарече „абсурдно и неуместно“ заявеното от проф. Андрей Чорбанов за появата на българската ваксина на база на неговата разработка с малко експериментален материал, подкрепена финансово от института „Пастьор“.
„При американо-немската ваксина, която изисква съхранение от 70-80 градуса има технологичен проблем, но би могло нещо да се направи. Вече има обаче и друга американска ваксина „Модерна“, която изисква температура на съхранение минус 20 градуса, т.е. само камерата на хладилника е достатътчна. А оксфордската изисква само да бъде поставени в хладилник“, заяви акад. Гълъбов.
По думите му, у нас има голям скептицизъм и към ваксините срешу грип. Това обаче не е попречила те да се прилагат от години и хората да са спокойни. Около 2000 души са били отчетени при „взрив“ на заболяване от грип, но сега мащабите на смъртността са доста по-големи.
Най- успешната формула за излизане от пандемията е „карантина до ваксинирането“.
Акад. Гълъбов подчерта, че е окуражен от прогнозата, че при двуседмично спазване на сегашните мерки за ограничаване на заболеваемостта, ще има двукратно намаление на заболелите. А при три седмици – и на смъртността.
„Тези изисквания да се носи маска, да се дезинфекцират ръцете и да се спазват разстоянията, гарантират безопасността, но не се спазват. А тази година ще трябва данаправим някои компромиси и да прекараме празниците по по-необичаен начин. Това е световна беда, поразия, която се среща веднъж на столетие“.
Акад. Гълъбов изрази надежда, че ваксините, които ще получи страната ни, ще бъдат в достатъчни количества, за да успеят желаещите да се ваксинират.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..