Докато има разказ, докато хората разказват, човешкото съществува. Щом спрат разказването, щом говоренето ни се превърне не в разказ, а в спорене, във вдигане на лозунги, тогава човешкото започва да губи сила.
Тези думи на философа литературовед Цветан Тодоров припомни преподавателят от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ Младен Влашки, един от водещите на седмата Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти от европейските университети, в които се изучават български език, литература и култура.
Научният форум по традиция се провежда в първата седмица на декември, а домакин е Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия.
За първи път тази година конференцията се провежда изцяло в дигитална среда.
Срещата на младите учени и докторанти е във виртуалното пространство, а надсловът на конференцията е "Изолация и глобализация. В отговор на актуалната световна ситуация". Форумът е двудневен и в онлайн връзка ще бъдат споделени 32 доклада от над 40 участници от 16 университета и образователни институции от Атина, Белград, Будапеща, Букурещ, Варшава, Венеция, Виена, Грац, Кьолн, Неапол, Мелитопол, Прага.
България е представена от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Младен Влашки за конференцията и младите учени:
Пренареждането
Доста често глобализацията подценява човешкото. Не е толкова лесно да се сложи край на глобализацията, но сегашната ситуация светна голямата червена точка и доста неща ще трябва да се преосмислят. А пренареждането преминава през търсенето и постигането на балансите между човешкото и икономическото.
Медиите и манипулацията
Ситуацията на криза задвижва механизмите за пренареждане на икономиката. Но, медиите също имат свои икономически подбуди и причини.
В тази кризисна ситуация става ясно какво означават обществени медии. Те подхождат отговорно, а онези, които търсят сензацията, за да се продават, просто няма какво да правят друго, освен да манипулират.
Младите не смятат, че науката манипулира. Младите смятат, че медиите манипулират.
Хората обикновено сме склонни да разглеждаме света двуполюсно. Оказва се обаче, че в момент на криза, като този, идеята за плоскостта на света добива други очертания.
Важно е самото замисляне върху тези феномени.
Кризата и свободатаВътре в самата свобода има един тип ограничаване, което всъщност е и самата цивилизация.
Това е един от големите проблеми, пред които сега сме изправени - природата, където е самият вирус, и ние хората, които сме самата цивилизация.
Младите хора приемат доста осъзнато идеята за свободата в криза. Те са склонни да изтърпят някои ограничения, защото знаят, че това след това ще помогне.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Младен Влашки е в звуковия файл.
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..