„Изборите са политическо действие и пораждат политически ефект. Проблемът от вчерашните консултации е, че представителите, които беше свикал президентът, не са тези, които биха могли да дадат експертното мнение, което той търсеше. Там са отговорните за политическите действия по време на коронакризата. А онова, което е необходимо на президента да разбере кой е периодът, в който вероятно ще има най-нисък риск за хората за изборите, няма как да му го кажат точно тези хора.“ Това заяви политическият анализатор доц. д-р Татяна Буруджиева.
Тази информация, обаче може да бъде получена от вирусолози и експерти, които разбират от ваксини, при следваща консултация. По думите й, президентът е направил неуспешен опит да изясни технологични въпроси са осигуряване на здравето, с хора, които няма как да ги изяснят и това е придало политически ракурс на консултациите.
Буруджиева подчерта, че не е достатъчно само здравните власти да предложат план, но и парламентаристите трябва да внесат всичко нужно в Изборния кодекс, внасящо корекции в самата организация на изборите. „Трябва да се работи синхронно“.
Казусът, в който се влиза сега, е че има напън да се гласува смашинно, но на хартия волята на избирателите липсва. Така няма начин да се докаже коректността на гласуването.
„И представете си, че в ИК не са ясно отразени всички тези организационни специфики на настоящите избори, заради ситуацията на пандемия и малките партии не успеят да прекрачат „чертата“, за да влязат в Парламента, заради ниската избирателна активност, изборите ще бъдат обжалвани“.
Буруджиева подчерта, че хората се страхуват и ще се страхуват от пандемията и това ще поддържа ниската избирателна активност. Въпросът е, какво правят политиците, за да гарантират на хората, че са взети всички гаранции за понижаване на риска от заразяване.
Проблемът не е датата, но с датата се заиграват политически. Малките партии не са готови за избори и в това е тяхната сила. Големите също ще изгубят гласове, поради очакваната ниска активност за избори по време на пандемия. Никога вече няма да имаме предишните условия нито за правене на кампания, нито за политическо поведение на кандидатите, нито за упражняване на властта и това трябва да се разбере от всички.
По думите на доц. Буруджиева, с кампаниите си ще спечелят онези партии, които ни убедят, че трябва да гласуваме и тези, които ще дадат повече конкретни предложения как по-добре да се случат нещата.
"Най-много би ме изненадало едно успешно и стабилно Правителство".
Чуйте повече от звуковия файл:
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..