„Проблемът с ваксината е, че тя е средство, което повлиява много повече общественото здраве, отколкото - индивидуалното. Предпазва и индивидуално, разбира се, но на това ниво има и риск, докато в обществен план остава само ползата“, заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Той подчерта, че според данни от социологическо проучване преди време, 15% от хората са отговорили, че са против ваксините, 40%, че чакат да видят какво ще се случи и другите 40% са били хора склонни да се ваксинират. „Чакащите да видят какво ще се случи обаче вече са много по-склонни да се ваксинират, получавайки междувременно информация, още повече, че вече има около 26 млн ваксинирани с първите ваксини, които дойдоха в България“.
По думите на д-р Симидчиев, честотата на алергичните реакции, от които хората са се притеснявали, са 1 на 1 млн или по-малко. Това означава, че В България с алергични реакции ще бъдат 6-7 души и то при условие, че всички се ваксинират. При частично поставяне на ваксини те ще бъдат не повече от 2.3-ма.
Ваксините се разпределят на база на нуждите на всяка една от държавите и винаги са много по-малко от реалните им нужди. Това означава, че няма да имаме възможност да избираме каква ваксина да ни бъде поставена.
„Проблемът е със скоростта на ваксинация. Когато трябва да се осигури по-висока скорост на ваксиниране, всяка една доза, която влиза в държавата, трябва да може да бъде поставена бързо, за да постигнем колективния имунитет, който да спре пандемичния процес.“
Д-р Симидчиев бе категоричен, че пациенти с хронични заболявания, като високо кръвно налягане, белодробни болести, които са участвали в изпитанията на трите ваксини и са приемали лекарства за тези заболявания, не са показали странични ефекти при приложението им.
Интервюто - от звуковия файл:
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..
ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..
Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките. Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените. Казусът с непоисканите..
Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..
"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..