Приликите и разликите с вече наличната – тази на "Pfizer" и "Biontech" поясни в ефира на предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Мариана Мурджева, член на Националния ваксинационен щаб .
„Технически, а не стратегически са разликите между двете ваксини“, заяви проф. Мурджева. "Става въпрос само за различно количество PHK, което те съдържат. 30 микрограма са налични в тази на „Pfizer и Biontech“ и 100 микрограма на тази на „Moderna“."
Първата се съхранява при минус 70 градуса, а втората при минус 20, но това не определя тяхната ефикасност за защита от корона вируса, поясни тя. Друга разлика е, че при първата ваксина от един флакон могат да се поставят дози на 6 човека, а при тази на „Moderna“ – на десет. Професор Мурджева определи това като „улеснение“, за хората, които ще я разтварят и инжектират.
И двете ваксини ще се поставят двукратно. Вече употребяваната до сега ще изисква ремунизация след 3 седмици от първото инжектиране, а за да е ефективна доставената днес ваксина - ще е необходимо повторно поставяне след 4 седмици.
За да бъде поставена която и да е от двете се изисква желаещия да е абсолютно здрав, и в момента на ваксинирането да не страда от никаква обща инфекция- категорична е проф. Мурджева.
Възможни нежелани реакции се наблюдават до три дни след „убождането“ и то предимно при хора на възраст между 18 и 65 години.Най- често срещани са болка на мястото на инжектирането при 80 % от хората, умора, главоболие, вдигане на температура.
„Важно е да се отбележи, че те се проявяват по- често, след повторното поставяне на ваксината“ – поясни проф. Мурджева. И допълни, че най- тежките възможни усложнения, отчетени в практиката на здравните експерти и епидемиолози по света са публикувани в сайта на Здравното министерство . Сред тях са „ тежка алергична реакция“ на организма към някоя от допълнителните съставки на ваксината, например към„полиетиленгликол“.
"Желаещите да се имунизират ще бъдат поканени по ред, изготвен от Регионалните здравни инспекции. Но на база на информираността си за двата вида ваксини,всеки ще има право и да избира с коя иска да бъде защитен от "COVID -19". Стига тя да е налична към момента. Ако не – да има търпение да изчака следващата доставка."- допълни проф. Мурджева.
На 18 януари 2021 година се очаква да пристигне втората пратка флакони , произведеи от "Pfizer" и "Biontech" .
На 25 януари 2021 година в България ще е налична втората пратка , произведена от „Moderna“.
А на 28 февруари 2021 година очакваме третата доставка тази на „Pfizer" и "Biontech“.
Цялото интервю с проф. Мурджева можете да чуете в прикачения файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..