Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборните правила не трябва да се променят в последния момент

| обновено на 21.01.21 в 13:10
Александър Сиди
Снимка: БГНЕС

Парламентарната правна комисия прие на първо четене законопроекта на управляващите, които позволяват на карантинираните да гласуват на предстоящите избори. Против текстовете бяха от БСП, които смятат, че текстовете са наясно и документа трябва да бъде спешно изтеглен и преработен. От столетницата обявиха, че ще внесат промени в Изборния кодекс.

„БСП по принцип биха били против, ако върнем член 1 от Конституцията и кажем, че те ще управляват цял живот. Те дори и тогава биха били против, защото в 44 НС ролята на БСП е да бъдат против всяко едно нещо, което и да се случва. Промените са козметични. В Закона за мерките при извънредното положение - с идеята по време на избори по време на пандемия да осигурим възможността българските граждани да гласуват спокойно. Тези, които са карантинирани, да упражнят правото си на глас в подвижна избирателна секция“, това заяви в интервю за Радио Пловдив Александър Сиди, депутат от „Обединени патриоти“.

Той уточни, че тези хора трябва да заявят предварително, че искат да гласуват.

„Много се надявам, че ще намаляват случаите и съответно, ако към днешна дата са 16 000 лица, то по време на изборите ще са по-малко“, каза Сиди.

Депутатът обясни, че другото предложение е свързано с хората, които по време на пандемията, не са успяли да подновят личните си документи. Те ще имат право да гласуват с лична карта, която е изтекла в срока на пандемията.

„Всякакви други спекулации, всякакви други разговори по тема промяна на изборните правила в последния момент, които се разказват от парламентарната и извънпарламентарната комисия, са несеризони“, подчерта Александър Сиди.

Той напомни, че същите тези хора обясняват, че не трябва да се правят промени в последния момент, а днес те настояват точно затова.

„Аз лично съм разочарован от идеята на БСП да отворят Изборния кодекс. Не смятам, че тези текстовете за карантинираните лица имат място в Изборния кодекс“, коментира още Александър Сиди.

Цялото интервю с Александър Сиди можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34