Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Утопична е идеята да си върнем нормалния живот сега в Европа

Лъчезар Томов
Снимка: Ани Петрова

Затишие преди буря, или как у нас управляваме кризи. Разговор по темата за коронавируса е с Лъчезар Томов, математик и преподавател в НБУ, за моделите, които определят движението на кривата със заболеваемост, за достоверните прогнози и за вариантите да се завърнат в училище големите ученици от 4 февруари.

Томов отбеляза, че през последната седмица се наблюдава лек ръст на болни от Ковид-19. Това се дължи на отварянията, които се случиха през януари, както и на навлизането на английския щам. Хипотезата беше, че училища и детски градини не са опасни за увеличаване на общата заболеваемост, но тя не важи за новия щам, каза Томов. Той отбеляза, че е важно да се гледат и отчита  случаите събота и неделя, защото тогава точно няма активно търсене, а само най-засегнатите от вируса отиват и търсят помощ.  "Аз правя прогнози по тези най-ниски дни", уточни математикът.  На 12 януари той съобщи, че се намираме в плато, но днес вече имаме нарастване на случаите

Голяма част от хората купуват тестове от аптеки, особено след като учениците от 1 до 4 клас са вече в училище, каза още Томов. По думите му има и нарастване на случаите в болниците, както и в Смолян, например има повече болни. 

Ваксините и България: За съжаление ние направихме м. г. неправилен залог за управление на риска за доставката им. Трябваше да разположим по-равномерно нашето портфолио за отделните ваксини. Сега закъсняваме, но така или иначе дози ще дойдат. Това, което виждаме като колебание на хората, то е свързано с факта, че няма ваксини. Колкото повече ваксини има, колкото повече хора публично се ваксинират, то и другите ще пожелаят да направят това. Има голяма неопределеност за производството и доставките, ще има някакво закъснение, но очакваме големите пратки. В България имаме голяма мрежа, работят и личните лекари и те имат вече списъци. 

Учителите и ваксините: В гимназията където работя, НГДЕК има доверие към ваксините, и няма такъв скептицизъм, както в страната, където 23 % от преподавателите в средните училища са се записали за имунизация. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01