Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Към Европейски здравен съюз

За да се противопостави на предизвикателствата в областта на общественото здраве и с цел по-бърза и адекватна реакция на глобални заплахи, каквато е пандемията от КОВИД-19, Европейската комисия стартира изграждането на силен Европейски здравен съюз (ЕЗС). В него всички страни членки се подготвят и реагират заедно на здравни кризи, осигуряват се иновативни медицински материали на достъпни цени, а държавите работят заедно за подобряване на профилактиката, лечението и последващите грижи за страдащи от различни заболявания.

Идеята за Европейски здравен съюз не е нова, тя бе лансирана още през април  от Атлантическия клуб в България, припомня Екатерина Димитрова от младежката секция на клуба. В отворено писмо до Европейската комисия те предложиха няколко идеи. „Сред тях бе уеднаквяване на медико-санитарните мерки в различните държави, за да няма пренасяне на заразата. Предложихме и повече тестване, за да се ограничава вирусът. Може да се преразгледа и системата за аутсорсване на различни бизнеси и услуги в ЕС в трети държави извън съюза, при стриктно спазване на строгите санитарни мерки“.

Целта на Европейския здравен съюз е да централизира вземането на решения при глобални кризи като настоящата, която изкара на преден план диспропорците между страните членки и различните отговори на заплахата. Проблемът е в съгласуването със всяка една държава в ЕС, коментира здравният експерт от ЕКИП Аркади Шарков.

По думите му ползите на България от такъв съюз са, че ще имаме достъп до решенията на централно ниво от много по-развити държави за това как би трябвало да се провежда всяка здравна политика при бъдещи епидемии и кризи. Другата полза е да се дадат права на Европейския център по контрол на заболяванията освен да дава данни, да дава и възможни решения. Третото, което е основно, но в България липсва, е това, което касае данните в целия ЕС по отношение на наличност на легла и наличност на персонал, подчерта Аркади Шарков. „В България все още въвеждането на здравна информационна система е на стартов етап. Едва преди месец, а трябваше може би преди 3 години, да се въведе електронната рецепта, какво остава за всичките останали елементи на системата“.

Има и известен скепсис за Европейския здравен съюз, който личи най-вече при проблема с доставката на ваксини за ЕС, посочи още здравният експерт Аркади Шарков.

Оказа се, че ЕК е поръчала недостатъчна бройка от ваксините, което става все по-голям проблем за ЕС. Великобритания успя да поръча голяма част от ваксините. Същото направи и Германия, макар и полулегално, защото ЕК се опита да забрани индивидуалните поръчки. С подобен тип действия централизацията показа, че не винаги е най-правилното решение“, допълни Аркади Шарков.

В България науката е на много високо ниво и може да помогне за развитието на Европейския здравен съюз, категорична бе проф. Диляна Вичева, заместник-ректор на Медицинския университет в Пловдив. По думите й университетът вече дава своя принос за развитието на новата програма. „От 2 години работим с Центъра за компетентност ПЕРИМЕД в колаборация с БАН и Пловдивския университет. Предстои регистрирането на патенти на базата на този център за компетентност“, обясни проф. Вичева.

Тя допълни, че по тази програма се изискват нови референтни лаборатории, които вече са изградени в МУ – Пловдив. На тяхна база се правят клинични изследвания, публикации с нови научни изследвания и биотехнологии. „Нашият университет вече е включен в национална програма за биотехнологиите и ние вече изпреварваме тези събития“, посочи проф. Вичева.

Европейският здравен съюз тепърва ще се развива и работи във връзка с изготвянето на Европейската здравна карта, категорични са специалистите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Всеки човек и всеки народ е буден за различни идеи

„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..

публикувано на 01.11.24 в 17:13

Това бяха най- купените избори досега и то с подкрепата на МВР

Изборите на 27-ми октомври са най- купените избори през последните четири години, като този път държавата /ЦИК, МВР, служебното  правителство/ си затваря много смело очите, коментира пред Радио Пловдив журналистът Ружа Райчева.  Тя припомни, че в част от получените във вътрешното министерство сигнали е имало конкретни имена на дилъри на..

публикувано на 01.11.24 в 16:50

"Добро утро, ден!" с д-р Даниел Марков

Тази  седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува д-р Даниел Марков, който получи тазгодишното отличие на Регионалната колегия на БЛС-Пловдив в категория „Ти си нашето бъдеще“.  Само на 28  години д-р Марков е вече специализант в Отделението по клинична патология на УМБАЛ „Пълмед“ Той e също асистент и докторант към Медицински университет –..

обновено на 01.11.24 в 16:39

Чадърът, който пазеше ДПС, сега се държи само от Пeевски

Миналите избори са продължение на миналите, по- миналите и още по - миналите избори, констатира Корман Исмаилов, бивш лидер на  млажежкото ДПС и бивш депутат от Реформаторския блок. Спаред него  България е в период на дълго потъване, от което все още не може да излезе. Продължава практиката на лидерите на политическите партии едно да се говори,..

публикувано на 01.11.24 в 16:01

"Възраждане" стои стабилно на вота въпреки "клонингите"

“Възраждане” стои изключително стабилно в Пловдив, каза при анализа на изборните резултати  водачът на листата в града Ангел Георгиев.  Затвърждаваме резултата и се налагаме като трета политическа сила в страната.  Скъсяваме дистанцията с ПП-ДБ от предишните избори. Повишаваме с  2 131 гласовете от миналите избори и сме над средния..

публикувано на 01.11.24 в 13:15