Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Карлово изложба разказва историята на мъжкото училище

4
150 години от откриването на Карловското петокласно мъжко училище - част от плаката
Снимка: Исторически музей Карлово

В Историческия музей на Карлово от днес е подредена фотодокументална изложба с името „150 години от откриването на Карловското петокласно мъжко училище-огнище на просвета и пробуда“. Тя  представя историята на класното училище като част от цялото развитие на просветното движение във възрожденския град и в първите десетилетия след Освобождението.

Експозицията е част от проявите за възпоменателното отбелязване на 148 години от гибелта на Васил Левски

Изложени са оригинални учебници от фонда на музея по предмети, изучавани в класното училище, запазени фотографии на учители, лист с програма, учебни пособия и други ценни предмети от историята на училището. Изложбата ще остане в музея до 30 март.

Сградата, в която днес се помещава Историческият музей на град Карлово е бившето възрожденско Петокласно мъжко училище, построено през 1871 г.

Старото взаимно училище и класната форма на обучение

Старото взаимно училище от 1836 г. около средата на ХIХ в. станала неудобна и твърде малка постройка за нарасналите просветни нужди на града.

Класната форма на обучение в Карлово за пръв път е въведена от даскал Ботьо Петков още през 1854 г., когато за кратко до 1858 г. е учител в родния си град. Тук до десетата си година учи и Христо Ботев.

Карловци, насърчени от “чувства на патриотизъм и любов към просвещението”, дейците на Ученолюбивата дружина и цялата карловска общественост подкрепят църковно-училищното настоятелство в решението да построят ново училище. За строежа и поддържането на училището средства даряват и братя Евлоги и Христо Георгиеви и наследниците на Хр. Пулиев.

Новата сграда -  една от най-представителните архитектурно-исторически ценности от епохата на Възраждането не само в Карлово

На 17 май 1870 г. с голямо тържество се полага основния камък на новото голямо училище. Учителят Матю Тантилов държи слово, в което доказва, “че освен веществения темел трябва да се положи и духовен, съставен от любов, съгласие, почитание и уважение взаимно между съгражданите.”. На 2.01. 1871 г. новата сграда е завършена и отваря врати като класно мъжко училище. Тя изпълнява функциите на училище до 1950 г.

За този голям период от време в това училище работят много известни карловски учители. Тук получават началното си образование много видни карловски общественици, инженери, лекари, професори, учители, висши офицери, съдии, адвокати и др.

Известни учители в карловското петокласно училище са и обществениците М. Тантилов, Ат. Маджаров, Д. Попов, Г. Фъргов, Г. Икономов и др.

Сред известните ученици завършили Карловското петокласно мъжко училище преди и след Освобождението са: В. Караиванов – първият председател на Градския съвет, съратник на Васил Левски, В. Платнаров -един от създателите на карловския революционен комитет и по-късно негов председател, П. Попов също член на карловския революционен комитет, след Освобождението съдия и обществен деец, В. Генков –лекар и общественик, Г. Загорски - военен деец, подпоручик, В. Кирков - драматичен артист, един от основоположниците на професионалния български театър, проф. Т. Николов –ботаник, Хр. Фъргов–историк -краевед, публицист и обществен деец и редица други.

Сградата на Петокласното мъжко училище е една от най-представителните архитектурно-исторически ценности от епохата на Възраждането не само в Карлово, но и в България. Строителят е майстор Ангел Донов от Брацигово. Архитектурната композиция е в духа на симетричните сгради. 

Снимките са от откриването на Карловското класно училище, 2.01.1871 г. оригиналът се намира в НМО-Габрово.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" - кауза пердута ли е битката с корупцията?

В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев.  Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера.  Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.

обновено на 18.01.25 в 09:12

Антон Баев и приятели с литературно четене за татковците

Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“.   Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..

публикувано на 17.01.25 в 06:25

ПУ учредява награда в памет на проф. Куцаров

Днес ще станат ясни победителите от XXVII-та олимпиада по морфология на съвременния български език, организирана от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Лингвистичния клуб "Проф. Борис Симеонов".  Победителката от предходното издание на форума Нели Варийска, четвъртокурсничка от специалността..

публикувано на 17.01.25 в 06:18

Благотворителна фотографска изложба в Arsenal of art

Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..

публикувано на 16.01.25 в 07:07

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..

публикувано на 16.01.25 в 07:01