Световен ден за енцефалита – лекарите отчитат, че има ниска информираност за това заболяване, цифри и факти, нова инициатива в Пловдив, важното научваме от проф. д-р Иван Иванов, преподавател в МУ - Пловдив и ръководител на Детска клиника на УМБАЛ "Свети Георги". Той съобщи, че след 18,30 часа тази вечер сградата на Градския дом на култура "Борис Христов" ще светне в червено, в знак на съпричанстост към инициативата в цяла Европа.
Световният ден за енцефалита (World Encephalitis Day, WED) е ден за осведоменост за това опасно заболяване, от което всички можем да бъдем засегнати пряко или косвено.
Отбелязването на този ден започва през 2014 г. по инициатива на Обществото по енцефалит във Великобритания. Той се провежда на 22 февруари всяка година и е достигнал до над 187 милиона чрез социалните медии и специалните събития. Енцефалитът е възпаление на мозъка – едно опустошително неврологично състояние. Всеки може да бъде засегнат от енцефалит, независимо от възрастта, пола или етническата принадлежност. Всяка година по света 500 000 деца и възрастни биват засегнати от него, което означава по един човек на всяка минута. Симптомите на енцефалит варират, като могат да включват грипоподобно заболяване, главоболие, сънливост, особено поведение, нарушение в речта и движенията и гърчове. Смъртността е висока. Оцелелите могат да останат с мозъчно увреждане, водещо до епилепсия, умора, когнитивни затруднения, проблеми с паметта и личността.
Има ниска информираност за това заболяване - 78% от широката общественост по света не знаят какво е енцефалит. Обществото по енцефалит във Великобритания инициира отбелязването на Световния ден за енцефалит всяка година и приканва хората да изразят подкрепата си, като носят червено като част от кампанията #Red4Wed.
Надяваме се, че кампанията ще играе водеща роля в мисията за повишаване на глобалната информираност за енцефалита и следователно за спасяване на човешки животи и изграждане на по-добро бъдеще, пишат от Медицинския университет в Пловдив.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..