Отговорът е категоричен – ваксините срещу Covi-19 са безопасни. Тези, които се употребяват в голямото семейство са одобрени от Европейската агенция по лекарствата, а Европа вече разполага със стабилна система за гарантиране на дългосрочната им безопасност. Доктор Костадин Чифлигаров от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в най-голямата болница в България - Университетската „Свети Георги“ в Пловдив, където се лекуват най-тежките случаи, е категоричен, че ваксините са безопасни.
„Да, безопасни. Зад тези ваксини стоят фармацевтични гиганти. Никой от тях няма да сложи името си зад нещо, което не е безопасно за употреба. Това са все огромни фармацевтични гиганти, които за да си сложат името, са поне минимум сигурни за безопасността на продукта, който излиза на световния пазар“, заяви доктор Чифлигаров.
Неговият колега професор Чавдар Стефанов допълва, че все повече млади пациенти, са с тежки усложнения от Covid-19. Това показва, че тази болест не засяга само хората от третата възраст, които имат много придружаващи заболявания.
„Аз съм искрено учуден от нежеланието на българите да се ваксинират и от това недоверие, което изпитват към единствения начин да се профилактира тази болест. Аз отдавна го казва, че има две възможности пред нас – или да се разболеем, или да се ваксинираме. Тези, които си мислят, че ще им се размине, просто се лъжат. И ако искат да се разболеят, след което поне едно двайсет дена да стоят в напрежение какво ще се случи с тях, как ще се развие заболяването – дали ще стигнат до болница с нужда от кислород, дали ще стигнат до интензивно отделение или дали ще оживеят, те могат и да не се ваксинират. Но всички други според мен трябва да се ваксинират“, обясни професор Стефанов.
Безопасността и ефективността на разрешените ваксини срещу COVID-19 се наблюдават внимателно, както се прави за всички лекарства, чрез установената система на ЕС за наблюдение на лекарствата.
Професор Мариана Мурджева, която е имунология и ректор на Медицински университет-Пловдив заяви, че безопасността на ваксините е гарантирана.
Ефикасността се проучва в клиничните изпитвания. И тя е добре установена за трите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата. Тази ефикасност, доказана в клиничните проучвания, гарантира, че ваксината може да предпази от възникване на сериозна тежка симптомна инфекция. Другото нещо, което се гарантира при тези ваксини, това е тяхната безопасност“, обясни професор Мурджева.
Мненията на българите за ваксинирането не са еднозначни. Някои още вярват, че алтернативни методи могат да ги предпазят от инфекцията. Други обаче са привърженици на ваксинирането и изцяло се доверяват на медиците и учените. В тази група попадат и вече имунизирани хора, които казват, че са далеч по-спокойни след поставяне на първата доза.
От статистическа гледна точка нежеланите странични ефекти са редки или много редки. Професор Мурджева обясни, че тези нежелани реакции са много бързо преходни и преминават за ден-два при по-голяма част от хората.
Водещите медици са категорични, че ваксинирането срещу Covid-19 е път за връщане към нормалността. Важно е обаче хората да получават актуална информация само от авторитетни източници. Така те ще се предпазят от фалшиви новини, които касаят ваксините. А това е важно от гледна точка на тяхното здраве.
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..