За третата вълна и новата клиника на заболяването, за лечението с плазма, и антителата, като защита и спокойствие на преболедувалите, и още за ваксините и отговорите, които чакаме от ЕАЛ. 4 637 са новодиагностицираните с COVID-19 лица у нас през последното денонощие.
Говорим с д-р Чавдар Ботев, специалист по трансфузионна хематология, един от учредителите на Сдружението за лечение с реконвалесцентна плазма.
Хематологът каза, че се доверява напълно на д-р Антъни Фаучи, признат за на-големия експерт за коронавируса, който казва, че Covid-19 се движи по свой собствен и непредвидим начин.
"Това заболяване вероятно ще протича на вълни, но по-важното е това, какво правим, за да го спрем. На първо място са започналите имунизации срещу Ковид, това е една чрезвичайна ситуация, защото се използват ваксини, които не са минали през пълния етап на реализация", посочи още хематолъгът.
Той допълни: "Това, което се получава с АстраЗенека не е голям проблем, защото сравнително малко хора реагират, и не е ясно дали е от самата ваксина. Населението се промени в целия свят, през м.г, и реактивността към ваксините е различна. Догодина може да наблюдаваме този феномен в много по-голям аспект. Спирането на ваксинацията в редица европейски държави не е напълно оправдано, защото трябва да сравним хората, които са починали от самото заболяване, и тези починали, евентуално от ваксината."
Ботев коментира, че в страната ежегодно над 200 души имат проблеми с тромбози, и те отиват в болници, защото при тях е наличен хемолитико-уремичен синдром.
"За всяка ваксина има различни проблеми, например последните данни за Модерна сочат, че имунизираните хора с нея, на възраст над 55 години, след 4 месеца нямат антитела. И тук е ясно, че хората между 18 и 55 години са имали антитела. Мен ме притеснява това, което може да се случва в дълготраен план, например, отключването на антоимунни заболявания, от коронавируса и от ваксините", допълни д-р Ботев. Той смята, че почти цялото население ще преболедува от коронавирус, на фона на ваксините, т.е. ваксината ще е нещо, което ще ни гарантира да не влизаме в болници, и в интензивни отделения.
Д-р Ботев уточни, че у нас се очакват нови две ваксини, тази на Jonson&Jonson и на "Новавакс", защото те са в края на фаза три, и ще се борят с новите щамове на вируса, които вече циркулират и у нас.
По отношение на плазма за лечение на Ковид-19: "Това, което е по-различно е, че има промяна в индикациите за използване на плазмата. Трябва да се пристъпи към плазма по-рано в лечението на болните, а не едва в интензивните сектори. Това е много важно за спасяване на живота на пациентите."
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..