Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Пандемията за пловдивските музеи и галерии

Културният сектор е сред най-осезаемо засегнатите от пандемията, а в Пловдив има силно изразен контраст между масовите събития за Европейската столица на културата и последвалите ограничения. 

От над 660 хиляди посещения в общинските музеи, галерии и обекти в Стария град през 2019-та, миналата година те спадат до по-малко от 170 хиляди.   Успоредно с понижението на приходите от посещения, затворените за публиката врати дадоха възможност и време за попълване на архивни фондове, ремонти и научни изследвания. 

Търсят се и нови възможности за цифровизация на културното наследство, заложена в приоритетите на програмата "Творческа Европа" с бюджет от 2.4 милиарда евро. Вече се планират нови събития, а отложените са с нови дати.

Публиката е най-силно засегната от ограничителните мерки, но спирането на работа с посетители даде време за научни изледвания и обогатяване на архивния фонд, коментира директорът на Историческия музей Стефан Шивачев, като изрази надежда, че процесът на дигитализация ще продължи по европейски програми чрез културното министерство. 

Спад на посетителите, трудно планиране и организиране, липса на туристи, нарушен международен обмен. Тези пандемични негативи открои Красимир Линков от Градската художествена галерия в Пловдив. 

Две-трети спад на приходите за 2020-та, но и ръст след страта на безплатните дни за деца от началото на тази година отчита Огнян Тодоров от Природнаучния музей, който работи по съвместен проект с Европейската космичека агенция  за изработването на филми за музейния планетариум. 

"Пловдив" 2019 също продължава работа по планирани, но отложени  заради ограниченията събития, уточни експертът Станислава Ташева от фондацията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20