Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият парламент излетя нагоре като британския самолет Хариър


Новият парламент излетя нагоре като британския военен самолет Хариър, който излита вертикално. Нямаше заучени фрази, всички направиха заявки за приоритети, на няколко пъти се получи мнозинство всички срещу ГЕРБ. Оценката за първия ден на 45-то Народно събрание е на политолога Евгений Дайнов. 

След изборите първите очаквания на анализатора са били новите партии да поискат бързи избори, за да увеличат своята подкрепа. Днешният ден, обаче, дава сигнал, че партиите на протеста могат и да съставят правителство, което да управлява известно време. "Като че ли БСП показа интерес да подкрепя протестните партии, за да печели време за изчистване на собствения си образ", каза Дайнов.

Важното, според него, е да се изчака с какви приоритети ще излязат Има такъв народ. "Ако те атакуват и интересите на ДПС и на БСП, може и да няма правителство. Все пак очаквам да има някакво правителство за някакво време", уточни политологът и добави, че в новите партии има хора "и за пилоти, и за цялостен екип на самолет". Очакванията му към парламента са за бърза и успешна работа.

Евгений Дайнов смята, че моделът "всички срещу ГЕРБ", както беше днес, не винаги ще сработва, защото от промените ще бъдат засегнати и интересите на ДПС, а отчасти и на БСП. Движението участва в анти-ГЕРБ мнозинство, за да се представи пред новото мнозинство, за да получи достъп до европарите и специално на зеления фонд. Това, обаче, ще срещне съпротива от ДБ, ИМВ и отчасти от ИТН, е прогнозата на анализатора. 

"БСП може малко по- дълго да се задържи в тези мнозинства, но е очевидно,  че тези мнозинства са много енергични", коментира той.

Заявката за изборни промени и разширяване на възможностите за гласуване на българите в чужбина бе обяснена с конституционната необходимост да се осигури на всички български граждани право на вот, който "в продължение на 10 години ГЕРБ  целенасочено и със зла умисъл блокираха гласуването на българите в чужбина". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55