За радост излизаме от третата вълна на Ковид-19, като ще излизаме от нея още месец – два, каза пред Радио Пловдив проф. Ива Христова - заместник - директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Тя уточни, че все още новите случаи на денонощие са много - около 2000, както и броят на починалите, които минават 100.
Откритият български щам на коронавируса не е описван до момента. Става дума за уникална мутация на замяна на една аминокиселина с друга. За нея се смята, че няма да има отражение върху клиничното протичане. "Освен при двете пациентки от Северна България, при още 10-ина се откри замяна на една аминокиселината с друга, която вече е описана. Очевидно позицията на която стават тези замени е място, което е изложено на натиск от антителата и вирусът мутира", обясни експертът и добави, че откритият тук щам е на британския вариант с една допълнителна мутация.
Проучванията на учените продължават, защото трябва да се провери дали ще останат тези случаи изолирани или ще започне мутацията да се разпространява, което означава, че ще има отношение към предаваемостта.
Между пациентките, при които е открит БГ-щамът има връзка. Жените не са били ваксинирани, като вече се чувстват добре. "При тях става дума за наличен вирус, подтискан от антителата и при опит вирусът да се измъкне мутира", подчерта Ива Христова. На изследователите ще са необходими месец – два, за да се обхване района, където е засечен щамът и да се разбере дали има още случаи.
Според нея Националният оперативен щаб е необходим, независимо как ще се нарича. По думите й ние дори не си даваме сметка колко работа е свършена от НОЩ като координация и като експертни становища .
Тя препоръча хората, които нямат ваксина да си поставят и добави, че след втората доза се гарантира максималният имунен отговор, който е по- траен. Преболедувалите до преди месец Ковид-19 трябва да изчакат 2-3 месеца и тогава да се ваксинират.
"Не се очаква нова вълна на коронавируса. Ще вървим към спад на случаите, но по Великден може да има известно повишение на заразените, но се надявам това пикче да е за седмица. Бройките ще спаднат, особено лятото, но е твърде вероятно случаите да се покачат през есента", прогнозира проф. Ива Христова.
Тя обясни липсата на други грипни вируси с противоепидемичните мерки като носенето на маски и социалната изолация.Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..