В това е убеден бившият земеделски министър Мехмед Дикме, който в програма "Ден след ден" коментира скандала със земеделските бизнесмени Светослав Илчовски и Иван Ангелов и изнесената информация пред парламентарната комисия по ревизия на управлението на Борисов.
Според него това, което се вижда и казва, едва ли е цялата истина, но е недопустимо политиците да използват чисто търговски отношения за политически цели.
"Това, което аз виждам и доколкото се запознах от изявленията, става въпрос за бизнес отношения между двама агробизнесмени. Ако в бизнес отношенията - двама бизнесмени имат проблеми и това става проблем на държавата, то какво ще стане като цяло с тази държава. Ежедневно между бизнесмените в държавата има какви ли не проблеми. Друг е въпросът имат ли те политически чадър, доколко имат и политически протекции и точно по какъв начин е бил този политически натиск към другия", допълни Дикме.
Той припомни и думите на Ахмед Доган от преди години, че всяка една власт създава обръчи от фирми, на които дава обществени поръчки, а те по съответния начин се отблагодаряват и това е механизмът на корупция на българския политически елит.
Според него има няколко типа взаимоотношение в бизнеса, като категорично търговските взаимоотношения нямат място в българския парламент. Корупцията и връзката на властта с бизнеса се явява там, където са благата, парите и обществените поръчки.
"Търговските взаимоотношения между бизнеса не трябва да се използват политически. Това ще навреди на целия бизнес и на имиджа на страната. Това се следи от международните институции. По мое време нямаше подобни сигнали. Опасявам се, че сега много политика се вкарва в бизнеса, каза още бившият земеделски министър.
Той подчерта, че не може да коментира в дълбочина скандала и изнесеното от агробизнесмените.
"Лично аз не вярвам, защото в България има пазар на зърнените продукти и има конкуренция между различните компании. Но много сериозни са обвиненията и прокуратурата трябва да обърне внимание, за това дали политици, по един или друг начин са протектирали и дали по един или друг начин са оказвали влияние върху бизнеса му , а той това трябва да го подкрепи със съответните доказателства, допълни Мехмед Дикме
По думите му корупцията се използва като лозунг за политически цели и предизборно.
"В България политическа корупция има и тя е между държавата и бизнеса, а не между два бизнеса. Корупция в страна има. Няма наказани обаче. Специализираната прокуратура да следи за това, както се прави в Румъния. В случая, в това което се обвиняват двамата бизнесмени, е търговски спор. Търсете корупцията там, където са парите, а не във взаимоотношенията между двама и трима бизнесмени и там където е работата. Търсете я там, където са обществените поръчки, а не в отношенията между двама бизнесмени. Ако те имат проблеми да седнат и да решат търговските си спорове. Всичко друго трябва да се докаже, заключи Мехмед Дикме и допълни, че трябва да се разследва и от органите според доказателствата.
Какво коментира още - чуйте в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..