Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалните служби е най-добре да са под контрола на президента


“Бих определил поведението на шефовете на специалните служби като безотговорно, не знам как им е дошла тази идея. Това веднага води до въпроса "на кого служат тези структури и техните ръководители” така коментира внезапното излизане в неплатен отпуск на ръководните органи в българските служби за сигурност Юлий Георгиев, бивш директор на Национална служба сигурност в интервю за Радио Пловдив. 

Офицерът допълни с “те избягаха от отговорност и нямат никакво логично обяснение за излизането си някъде по света или тук в родината. Аз мисля, че възможното обяснение на тези обстоятелства, е че те са обвързани с някакви неизвестни за нас и непреодолими зависимости. Казвам го с голямо съжаление, защото познавам Димитър Гоергиев (текущ началник на ДАНС)” той е добър човек” 

Юлий Георгиев коментира, че зависимостта между различните държавни служби е явна, посочвайки безапелационната подкрепа от страна на ДАНС за действията на полицията по време на големите протести на 02.09.2020г. “Това не съответства на позицията, която ДАНС трябва да заеме в този момент. Те трябваше да заемат страната на човешките права, на свободите, това го пише в закона на ДАНС”. 

“Ръководството на ДАНС беше директно посочено от президента за това, че не са му предоставяли информация по особено важни  за националната сигурност проблеми. Това показва, че службата е била забъркана в някакви нечистоплътни игри” категоричен беше бившият шеф на НСС. 

На въпрос от кого мисли, че се контролира службата, Юлий Георгиев каза “говори се, че ДПС кадрува в ДАНС, нямам доказателства, но се говори усилено, споменават се и конкретни имена на заместник директори”. 

Какъв е начинът за развитие на службите и какъв е пътят за постигане на тяхната независимост Юлий Георгиев очерта така “на първо време проверка трябва да се направи в самите агенции, там трябва да се съберат материалите и да се проверят действията. Ако бъдат сменени ръководителите, новите ръководители трябва да разпоредят проверка и тя да започне незабавно.След това прокуратурата като бъде затрупана с материал - тя няма как да се услушва и да не вземе конкретните мерки. Такъв е редът”. 

“Ако трябва аз самия да направя с едно изречение оценка на службите в момента - то ще кажа, че нейната дееспособност е силно снижена, цари крайно нездравословна работна атмосфера и коефициентът им на полезна дейност е изключително нисък”  изтъкна офицерът. 

Анализът за текущата форма на службите Георгиев продължи с това, че “тяхната вина е в това, чете направиха възможно ръководените от тях институции да се превърнат в послушен инструмент в ръцете на една дълбоко компрометирана власт”. 

Формулата за метаморфоза в облика на службите минава през три направления, според Юли Георгиев “като начало - много е важно да се знае на кого може и трябва да се има доверие. Там не трябва да има случайни хора. Крайно необходимо е да премине целия състав през проверка на личното съответствие със заеманата длъжност. Всички, които са замесени в някакви противоправни действия, всички които имат корупционни нагласи - те трябва да бъдат изведени от там”. 

Той продължи със “след това трябва да се прегледа вътрешнонормативната уредба, за да се облекчи състава от бюрократичните трудности. И също да се преразгледат и подредят приоритетите им на дейност. Трябва да се прекъснат връзките им с управляващите”.

Бившият началник на Национална служба сигурност отправи и свое предложение за преструктуриране на службите като каза, че “според мен тези служби е най-добре да отидат под ръководството на президента”. 

“Обществото има само две изисквания към службите - за законност и за ефективност” подчерта силно Юлий Георгиев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49