Предложението да отпаднат лимитите за болниците и да се промени моделът на здравната система, които предлага министър Стойчо Кацаров, коментира за Радио Пловдив председателят на Български пациентски форум Иван Димитров.
Според него от години виждаме как здравеопазването се срива, губим доверието в здравната система, но няма политическа воля да се направи истинска реформа
Той е категоричен, че трябва да започне най-после реформа в системата.
"За реформа говори всеки управляващ, когато седне на стола или в предизборната кампания. Всички говорят как пациентът наистина трябва да бъде в центъра на здравеопазването. Как ще се направи така, че здравето на нацията да бъде на първо място. И нищо не се прави. За съжаление, поне до този момент", коментира Димитров
Той е категоричен, че лимитите са един от основните проблеми на здравната система и трябва да отпаднат.
"Това е така по простата причина, че когато човек е болен, а ние наистина сме най-бедни и най-болни. Това го казва СЗО и ЕС. Когато ти се наложи да влезеш в болница, започваш да обикаляш, за да видиш къде все още не са заети леглата до лимита, отиваш и не търсиш качеството на медицинската услуга, а търсиш къде въобще да бъдеш приет. Лимитирането е пагубното за българския народ. Не може да правиш медицина, когато казваш, че приемеш до 80-ия човек, а след това - кой, където иска да си търси място, категоричен е Димитров.
Според него е нужна промяна на модела на здравеопазването. Например да се види как е в Холандия.
По думите му клиничните пътеки са само един вариант и истината е, че чрез тях се източва НЗОК.
" Няма контрол как се изразходват парите, да не говорим за качество. Клиничната пътека си е свършила работа. Трябва да се смени моделът, смята още председателят на БПФ.
По повод разкритията за злоупотреби в болниците Иван Димитров посочи:
"За съжаление в нашата държава винаги е имало покровителствани болници. Това е една обществена тайна. Знае се как едни болници харчат от нашите пари, без пациентите да стигат до тях. Подавани са сигнали в МЗ в Медицински одит, Прокуратура. От 2010 имаме такива сигнали, със ясни доказателства, но нищо не се случва.
Той посочи, че тогава от пациентската организация са подали сигнал и за УМБАЛ "Свети Георги" за пренасочване на целеви пари, предназначени за подмяна на апарати за хемодиализа, но използвани за друго от тогавашното ръководство на здравното заведение. Димитров каза, че е нямало реакция на сигнала и отново подчерта, че да има реална промяна в здравеопазването трябва да има политическа воля от страна на управляващите.
Той вижда в момента политическа воля в служебния кабинет за промяната, но според него няма време да се направи нещо реално. Самият не вярва, че който дойде на власт след изборите, ще иска да има такава промяна.
"Това е угодно на властимащите. Властта в България няма политическа воля да се случат реални неща. Всеки идва с мандатното си мислене. Идва и отрича направеното. Всички го виждаме и го изпитваме на гърба си. Колкото по-често се показва уродливата практика в здравеопазването и колко по-често ние настояваме това да се промени, тогава ще се промени. Ако разчитаме на политиците - няма да се случи. Народът ни трябва да се събуди и един път завинаги да каже: Искам да бъда гледан като европейски граждани, а не да навеждаме главица и да се примиряване със съдбата си", заключи Иван Димитров.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..