Реконструкцията на централния площад в Карлово бе тема на срещата на кмета д-р Емил Кабаиванов и граждани, стартирали подписка срещу разрушаването на ценни елементи в него, сред които и мозайки и пано, изработено от художничката Анастасия Кметова преди около 40 години.
Припомням, че през миналата седмица стартира и подписка в подкрепа на идеята съществуващата трибуна в източната част на площада да бъде запазена. Рещата на протестиращите с кмета д-р Емил Кабаиванов бе насрочена за понеделник, но след нея стана ясно, че решението на проблема ще бъде предшествано от поредица разговори с привлечени експерти.
Протестиращите са недоволни от това, че започналата реконструкция става факт, преди гражданите да са успели да се запознаят с подробности около проекта за обновяването на площад „20 юли“. За запазването облика на площада и в момента тече подписка с настояване елементите към него – фонтани, сцена и каменна настилка да бъдат запазени.
Припомням, че община Карлово спечели проект пред ОП „Региони в растеж“ за реконструкцията на площада, по който се предвижда освен подмяна на настилката и на амортизираните подземни инфраструктурни съоръжения, да бъде премахната и сцената в източната чяст на площада и заменена с пешеходен подход. Кметът д-р Емил Кабаиванов се надява по време на срещата да са убедили протестиращите, че няма да има премахване на ценни елементи като се запазват запазват нивата, стълбите, водните атракции.
По думите на д-р Кабаиванов, проектът е преминал през всички етапи на одобрение, обсъждания от 2014 г. досега, но призна, че проблем в комуникацията съществува.
Паната, изработени от художничката Анастасия Кметова ще бъдат демонтирани от трибуната и вградени в съответствие с концепцията за новия площад, уточни д-р Кабаиванов.
Нито едно дърво няма да бъде унищожено, като зеленината ще бъде увеличена, а от второто водно огледало надолу ще пада вода.
За демонтирането на известното и останало във времето пано на Анастасия Кметова обаче проблем съществува. Керамичният фриз е изработен на модули брилянтно специално за това място, на което остава вече 40 години,без следите на времето и което не е предвидено за демонтаж. По думите на специалисти, вариантът да оцелее е малък . Адаптирането на фриза може да бъде осъществено цивилизовано, след като бъде направено негово копие. Това е и позицията на сформираната инцидентно експертна група за спасяване на ценните артефакти, каза председателят на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева
За утре е предвидена среща на протестиращите и с автора на проекта на площада арх. Георги Селенски, съпруга на починалата арх. Анастасия Кметова, която бе автор на керамичните пана на сцената, и с председателя на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..