Реконструкцията на централния площад в Карлово бе тема на срещата на кмета д-р Емил Кабаиванов и граждани, стартирали подписка срещу разрушаването на ценни елементи в него, сред които и мозайки и пано, изработено от художничката Анастасия Кметова преди около 40 години.
Припомням, че през миналата седмица стартира и подписка в подкрепа на идеята съществуващата трибуна в източната част на площада да бъде запазена. Рещата на протестиращите с кмета д-р Емил Кабаиванов бе насрочена за понеделник, но след нея стана ясно, че решението на проблема ще бъде предшествано от поредица разговори с привлечени експерти.
Протестиращите са недоволни от това, че започналата реконструкция става факт, преди гражданите да са успели да се запознаят с подробности около проекта за обновяването на площад „20 юли“. За запазването облика на площада и в момента тече подписка с настояване елементите към него – фонтани, сцена и каменна настилка да бъдат запазени.
Припомням, че община Карлово спечели проект пред ОП „Региони в растеж“ за реконструкцията на площада, по който се предвижда освен подмяна на настилката и на амортизираните подземни инфраструктурни съоръжения, да бъде премахната и сцената в източната чяст на площада и заменена с пешеходен подход. Кметът д-р Емил Кабаиванов се надява по време на срещата да са убедили протестиращите, че няма да има премахване на ценни елементи като се запазват запазват нивата, стълбите, водните атракции.
По думите на д-р Кабаиванов, проектът е преминал през всички етапи на одобрение, обсъждания от 2014 г. досега, но призна, че проблем в комуникацията съществува.
Паната, изработени от художничката Анастасия Кметова ще бъдат демонтирани от трибуната и вградени в съответствие с концепцията за новия площад, уточни д-р Кабаиванов.
Нито едно дърво няма да бъде унищожено, като зеленината ще бъде увеличена, а от второто водно огледало надолу ще пада вода.
За демонтирането на известното и останало във времето пано на Анастасия Кметова обаче проблем съществува. Керамичният фриз е изработен на модули брилянтно специално за това място, на което остава вече 40 години,без следите на времето и което не е предвидено за демонтаж. По думите на специалисти, вариантът да оцелее е малък . Адаптирането на фриза може да бъде осъществено цивилизовано, след като бъде направено негово копие. Това е и позицията на сформираната инцидентно експертна група за спасяване на ценните артефакти, каза председателят на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева
За утре е предвидена среща на протестиращите и с автора на проекта на площада арх. Георги Селенски, съпруга на починалата арх. Анастасия Кметова, която бе автор на керамичните пана на сцената, и с председателя на Дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева.
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..