Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да популяризираме позицията ни в спора с РСМ

Снимка: Дарик радио, архив

Поредица от срещи провежда в столицата македонският премиер Зоран Заев. От тези срещи не се очакват конкретни резултати, освен да потвърдят добронамереността на двете страни да бъдат решени проблемите, заради които България не дава подкрепата си за начало на преговорите за членство в ЕС на югозападната ни съседка. 

С историка доц. Даниел Вачков, който е част от двустранната комисия експерти, ще говорим за възможностите да се излезе от трудната ситуация.

Според доц. Даниел Вачков като цяло в основата си спорът не е много ясен на европейските държави. Формално погледнато и отстрани, ако не се влезе в детайли, излиза, че една държава се опитва да наложи на друга държава своя исторически модел и това принципно изглежда не особено разбирамо за незапознатите в детайли с проблемите, особено в историческия им контекст.

На въпрос дали това е недостатък на българската политика до този момент, доц. Вачков каза, че комисията се е придържала плътно към договора.

Според него договорът доста пъти е бил обект на коментари - дали е  бил добре изготвен, дали защитава интересите на българската страна.

„Принципно тази част, за която ние отговаряме, чл. 8 на договора, който има задачата да се определят проблемите с общата история, да се определят личностите и събитията от общата история,  да се онагледат учебниците по история. Като цяло е една добра основа", допълни историкът.

Той посочи, че това е много трудна и сложна задача, защото имаме диаметрално различни подходи към историята и в крайна сметка моделът, който се изграждаше първо в Република Мекадения, сега в Република Северна Македония, за нас е далеч от историческите източници.

„Той не се гради върху едно коректно третиране, инерпретиране на историческите извори. За съжаление в комисията продължаваме да се сблъскаме с този проблем.  Наистина не виждам трудностите как ще бъдат лесно преодолени. Честно казано, не мога да кажа, че грешки са допуснати, освен че българската страна, трябва по-ясно да представи на света същността на проблема".

Според историка има две възможности - всяка държава пише своята история. И ние с насмешка се отнасяме към това, което се пише в техните учебници и техните твърдения - например, че Самуил е македонски, цар при положение, че всички много добре знаем историческите факти

Но проблемът е и друг. Не говорим само на трактовки на исторически факти, които се разминават. Ние и с други съседи имаме разминавания по отделни факти. Тук говорим за нещо друго. 

До голяма степен целият исторически разказ, който е изграден в Северна Македония, за нас се гради не само на ненаучно интерпретиране на изворите, но в същността си носи антибългарски заряд. Това е  донякъде е търсено съвсем умишлено, когато е изграждан този модел там.

Още от анализа на доц. Даниел Вачков може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01