„Целта на България е Македония да бъде част от европейското семейство. Нещо повече – през последните 4-5 години тя положи много усилия Северна Македония да получи тази отворена врата, която и сега в България продължава да е отворена“. Това заяви журналистът и Любчо Нешков.
По думите му, във визитата на Зоран Заев в България точно сега – часове след срещата между Байдън и Путин и в предизборно време, няма нищо извънредно. „Важното е, че имаме договори, които не се изпълняват. А какво са обещали и казали, много отдавна няма значение“.
Нешков подчерта, че още в началото на 2019 г. властите в София на най-различни нива са започнали да предупреждават Заев и неговите министри, че има проблем в двустранните отношения и че договорът от 2017 г. не се спазва. Властите в Северна Македония обаче са решили, че всичко ще отмине и България ще си затвори очите пред агресията и антибългарската кампания от съседната ни страна. Така се е стигнало и до рамковата позиция от октомври от Българския Парламент.
„Двустранните отношения между двете страни няма да се променият и след два месеца, когато в България ще има ново редовно Правителство или избори, ако властите в Скопие не спазват споразумението от 2017 г. и не спрат езика на омразата, който няма място в ЕС. Иначе обещанията за братска любов, европейски политики, европейски ценности, са пожелания за лека нощ и нямат нищо общо с действителността“.
Нешков нарече „тотална лъжа“ факта, че езикът на омразата в РСМ не е институционализиран.
„Когато сте премиер на една страна и започвате всяко изказване с това, че българите не си дават езика, нацията и т.н., вие създавата платформа за омраза в душите и на най-малкото дете. Никой в България не им отрича правото на самоопределение. Ето защо това е класически пример за класически институционален инструмент за омраза към страната ни“.
Нешков е категоричен, че тези отношения няма да се променят, докато няма промяна в отношението на властите в Скопие. Дипломатите ни трябва да си свършат работата докрай и да обяснят позицията ни такава, каквато е, а РСМ иска да влезе в ЕС с тоталитарната си идеология.
„Спорът между България и РСМ не е идеологически, той е геополитически и ако той влезе в ЕС, няма да бъде проблем на България, а – на ЕС, защото този проект е създаден в чужбина и обслужва чужди интереси“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Правителство по-скоро ще се сформира и то ще бъде между формациите, за които говори Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Друг обаче е въпросът доколко ще бъде трайно. Това прогнозира социологът Кольо Колев. Добави още, че за да просъществува такъв тип управление ще е необходимо политическо майсторство, което липсва на нашите..
Политиците със здрав разум не могат да надделеят над тези, които са обладани от тяснопартийни интереси. Призовавам вторите да си отворят очите и да си дадат сметка, че служат на България, а не на партиите си. Това заяви пред Радио Пловдив проф. Огнян Герджиков , юрист, бивш председател на Народното събрание и бивш премиер. Той не е..
Фондация „Общност в помощ на зависимите“ ще ползва под наем къщата, в която доскоро ще помещаваше пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“. Това стана с решение на последната си сесия Общинския съвет в Пловдив. Единодушно съветниците решиха да предоставят къщата, в която се помещаваше доскоро пловдивското сдружение „Майки срещу дрогата“ на..
"Предложението на Борисов за възможната формула за управление - ГЕРБ-ПП, ПП-ДБ, БСП и ИТН не е нищо качествено ново. Той заяви, че няма да прави коалиционно управление с ДПС на Пеевски или ДПС - на Доган и че те няма да бъдат в изпълнителната власт. Но на въпрос каква ще бъде динамиката на отношенията му с Пеевски, той заяви, че парламентарната работа..
"Ние започнахме "спускане надолу по пързалката с все по-голяма скорост" през лятото на 2021 г., когато започнахме актуализации, вдигане на социални разходи, увеличаване на дефицита, пак дългове, пак актуализации и така безкрай". Така бившият министър на икономиката и вицепремиер Николай Василев коментира работата по държавните финанси в..