Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме инертна система за социални помощи

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС


“Интересното е, че нашата социална защита общо взето почти не реагира на кризата” - това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Ганев от Института за пазарна икономика. 

“Това което се случи тогава, когато се влошава икономическата среда и то рязко, както стана през 2020, е, че обезщетенията много бързо реагират, ръстът на разходите е около 50%, обезщетеният,а които са за карантина и гледане на болен също много нарастват. Осигурителните механизми сработват автоматично”. 

Икономистът подчерта, че чиститите социални помощи имат малко покритие.”Доста ограничителни са и икономическото поле не се променя особено. Нито разходите по социалните програми са нараснали много или нито пък целевата помощ за отопление”. 

“Тоест имаме система, която има малко покритие, а от друга страна е сравнително инертна и не може да реагира на едно видимо влошаване на икономическата среда”. 

Петър Ганев смята, че “програми, които са действително насочени към наистина нуждаещите си, като месечните социални помощи, имат много по-голям ефект отколкото вдигането на добавка към пенсиите или подкрепа на децата и семействата”. 

“Винаги фокуса на политиката е в широките мерки - докато този тип програми, насочени към най-бедните, остават неглижирани” - обясни Петър Ганев. 

“Твърде много се фокусираме в подкрепата на групи на базата критерий различен от дохода. Месечните помощи са много ниски, тези които са насочени към хората с ниски доходи. Те са много малки и не могат да играят съществена роля”. 

“Ако се пренебрегват проблемите свързани с бедността и неравенството рискуваме те да сстанат толкова очевидни, че да съборят цялата ни макроикономическа политика” предупреди анализаторът. 

Неговият съвет е “да видим къде са проблемите - една част от тях са в ниското покритие на месечните социални помощи. Ако там се насочи повече ресурс - ефектът върху неравенството би бил доста по-голям”. 

Според Петър Ганев “остър недостиг има и в други социални услуги - хора с психически проблеми, с увреждания и т.н”. 

Решението на проблемите свързани със социалните услуги се крие и в действията на местно ниво. Петър Ганев сподели, че “в момента се изготвя националната карта на социалните услуги. В този смисъл е хубаво общините да бъдат активни и да разтягат това, което им е позволено по закон. Те трябва да се опитат да опишат нещата така, че да отговарят не потребностите им”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите да разговарят с децата и да познават интересите им

„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция.   Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16