Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стимулите ще променят целите и фокуса на ваксинирането

Адвокат Калина Михайлова
Снимка: Личен архив

Половината от българите не смятат да се ваксинират срещу коронавирус, сочат и последните социологически проучвания. 

И у нас, както в други страни, здравните власти обмислят да стимулират хората, за да си поставят те ваксини преди очакваната нова вълна на инфекцията през есента. 

Стимулите не са решение

Независимо дали има стимули или не, хората са на полюсни мнения и вече са взели своето решение. Стимулите не са решението, което води до оформяне на ясното съзнание на обществото дали да се ваксинира, или не.

Това заяви пред Радио Пловдив адвокат Калина Михайлова, експерт по медицинско право.

Факт е, че в различни страни са наложени различни стимули. Например, в САЩ всеки щат взема самостоятелно решение, в някои се дават по 100 долара, в други щати награждават ваксиниралите се. 

Законите във всяка страна са различни, отбеляза адвокат Михайлова. 

Паричното възнаграждение противоречи на доброволността на избора на ваксиниране

У нас стимулиране чрез парично възнаграждение противоречи на доброволния принцип на избор на ваксината. Фокусът се премества от избора да се ваксинираш или не върху евентуалната материална облага, коментира юристът. 

На обществото трябва максимално да се предостави възможност за информиран избор дали да се ваксинира, или не.

Неефективна информационна кампания у нас

Налице е ниска комуникация с обществото, липса на подходяща информация и недостоверна информация. 

Затова според Калина Михайлова, все още съществуват вярвания, че тези ваксини вкарват чипове, че с тях ще се промени ДНК-то на всеки един от нас. 

Обществото не е запознато със състава на ваксините и с последствията от това дали ще се ваксинираш, или не.

Фокусът не следва да бъде слаган върху материалното!

Въвеждането на финансов стимул ще промени целите и фокуса при вземането на решение за ваксиниране. 

То може да се окаже и неблагоприятно за някои хора. Има групи, които са противопоказни за ваксина от гледна точка на техния здравен статус. 

Ако човекът се води от финансов стимул, може да спести предоставянето на важна информация за своя здравен статус. Това може да доведе до необратими проблеми.

Златната среда

Не знам дали съществува. Вярвам във въведената доброволност на избора. 

Изборът за ваксиниране у нас все още е доброволен. А този избор трябва да е на база достоверна информация, категорична е адвокат Калина Михайлова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28