Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спечелихме дело срещу една бездействаща община

| обновено на 09.08.21 в 10:48

В края на юли Върховният касационен съд взе безпрецедентно решение, с което задължи градската управа на Пловдив в рамките на една година да предприемат всички мерки, за да изчистят мръсния въздух в града.

Едноименното дело бе заведено преди 11 години с колективен иск от Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека" срещу Община Пловдив и екоинспекцията в града. Гражданите се позоваха на данните, събрани между 2007 и 2011 година, които показваха, близо 200 пъти годишно е превишавана пределната норма за  замърсяване на въздуха в Пловдив.

ВКС  обявява, че институциите не са изпълнили задълженията си и са нарушили европейските директиви за чистотата на въздуха (Директива 2008/50/ЕО). Българското законодателство също задължава властите да опазват чистотата на околната среда и атмосферния въздух. 

Върховните съдии приеха, че ефективни мерки не са предприети и до днешна дата, понеже  България е осъдена за мръсния въздух и по делото пред Съда на ЕС. Поради това ВКС задължава институциите да приемат спешни мерки за решаване на проблема в рамките на една година, считано от 22 юли т.г.. 

„Такова дело в българската правна система  досега не е печелено. Потърсихме защита срещу една бездействаща, корумпирана община.  Това е резултат на едно колосално колективно усилие на екип юристи и  представители на гражданското общество!“ – коментира пред Радио Пловдив ръководителят на юридическия екип и един от основните двигатели на тези събития, извесният правозащитник адвокат Михаил Екимджиев.  По думите му, последната победа е постигната след две позорни предишни съдебни решения, които бяха решили да направят реверанс на политически кръгове. 

„Не така обаче мисли европейският законодател! Когато започнахме делото, през 2011 г, излезе потресаваща информация от Евростат, че в целия ЕС Пловдив е на първо място по замърсяване с ФПЧ,  далеч пред редица други европейски градове – индустриални гиганти.  Тогава, от общината и РИОСВ направиха всичко възможно за да манипулират бъдещите данни, премествайки измервателните станции на „безопасни“ места.  Например станцията пред Баня Старинна, която  в самия център на града отчиташе високото замърсяване. Хората, които ние сме избрали да работят за нашето общо благо, ни лишиха от информация и форми на защита. Само заради това, в една нормална държава, би трябвало да бъдат подведени под наказателна отговорност.  Вместо това, от администрацията се заеха да демонизират този екип, който се пребори за истината.“ – разказа Михаил Екимджиев.

Според решението на ВКС в рамките на 12 месеца Общината трябва да вземе подходящите мерки за това, въздухът да бъде „вкаран“ в допустимите европейски норми.

„Първо трябва да видят главните препоръки – реформа в системата на паркиране и цялостният градски трафик. Най-големите нарушители  обаче са точно общинските и държавни служители, които в нарушение на Конституцията дори, паркират привилегировано и безотговорно!" - добави адвокат Михаил Екимджиев. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28