Здравните работници от Спешната помощ в Пазарджик обявиха готовност за протест заради нова методика за изчисляване на паричните добавки, които се изплащат за контакт с пациенти, заразени с Covid-19.
От здравното министерство обясняват, че няма да се измерват минутите, а ще се описват дежурствата, в рамките на които е имало пряка среща с пациент с коронавирус.
Работещите в Спешната помощ смятат, че това е неприемливо. Според тях много от случаите на Covid-19 трудно се доказват в началото на заболяването. Пазарджишките спешни медици подготвят декларация до здравното министерство и се надяват тя да бъде подкрепена с подписка от останалите 26 спешни центрове в страната.
Каква е позицията на спешните медици в Пловдив?
Според заместник-директора на Центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив д-р Димитър Христозов новата методика е справедлива и логична.
Новата методика е относително справедлива и тези, които наистина имат контакт с Covid-а, ще си получат добавката за работа с Covid. Тези, които нямат Covid - няма да получат. Справедливо и логично, според мен, коментира д-р Христозов.
От новата методика отпадат т. нар. съмнителни случаи. За тях имаме възможност да правим бърз тест, който, разбира се, не винаги е точен, но все пак е ориентировъчен. И след като бързият тест е признат, той става положителен съмнителният. Така че, тука няма няма проблем. Но, явно че за повечето медици това е проблемът. Ние нямаме възможност на всеки адрес, който е съмнителен, със симптоматика, да правим бърз тест. Това отнема време, а и случаите са все повече, така че това ни затруднява.
Наистина когато имаме среща със съмнителен и положителен на Covid, логично е, както по старата методика беше, всички да получават. Сега е стеснено до положителни.
Другото в новата методика е, че хора, които са работили на половин щат, при среща с Covid взимат половин добавка за Covid. Примерно вместо 1000 - вземат 500 лева. Лекар, който е дал едно дежурство, при среща с Covid няма да вземе 1000 лева, а ще вземе за едно 12-часово дежурство.
Това е разликата между старата и новата методика. И вероятно повечето медици обръщат внимание на това, коментира спешният медик от Пловдив.
Без да се ангажира с коментар за недоволството на спешните медици от други центрове в страната, описвайки ситуацията, д-р Димитър Христозов я сравни със заглавието на френски филм отпреди 40 години, наречен "Възнаграждение на страха".
Нов натиск от Covid-19
Има натиск, има увеличени случаи с фибрилни състояния. Всеки ден е различно, но общо взето тенденцията е нагоре, заяви д-р Христозов.
Той обясни, че спешните медици не могат да разберат с кой от вариантите на коронавирус се срещат, тъй като при тях пациентите са само с вирусоподобна симптоматика. При бърз тест се доказва има ли Covid или не.
Обикновено по - младите пациенти с коронавирус не се обаждат веднага, някои от тях боледуват без тестове, на крака. Възрастното население с хронични заболявания вика по - често спешните медици, обобщи пловдивският лекар.
Интервюто на Антоанета Петричанска с д-р Димитър Христозов е в звуковия файл.
Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..