Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Максималното разнообразие е златното правило на храненето


Според един от водещите  специалисти по хранене и диететика у нас - доц. д-р Светослав Ханджиев, тялото ни има нужда от питателна храна, богата на протеини, минерали и витамини за да противодейства на всяка една инфекция. В интервю за програма "Точно днес" той обясни, че препоръките за това как да засилим имунната си система, на прага на нова ковид вълна, са различни за всеки човек, като трябва да бъдат съобразени с неговите индивидуални особености, придружаващи заболявания и вкусове. 

" Храненето трябва да бъде в полза на увеличаване на резистентните сили, имунните  сили на нашия организъм. Трябва да бъде разнообразно. Да се храним често на ден, да има белтъчни от животински и растителен произход, да има мазнини, да има въглехидрати и витамини, и соли. Нашата традиционна храна, така наречената балканска диета е много богата на антиоксиданти, на различни вещества, които увеличават съпротивителните сили на организма. Например пчелните продукти, ползата от челния клей е много голяма", обясни специалистът.

По думите му в момента на нашата трапеза трябва да има разнообразие от плодове и зеленчуци. Млечните продукти, нашето кисело мляко, също трябва да са част от храната ни, защото пробиотиците засилват имунната система. На трапезата ни трябва да има риба, яйца и най-вече да има разнообразна храна. В горещото време трябва да се приемат много течности. Той посочи, че есента е сезонът, който дава възможност за голямо разнообразие и здравословното хранене.

"Златното правило на науката по хранене е максималното разнообразие на нашето меню, на нашето хранене, посочи доц. Ханджиев. 

Според него храната може да помогне инфекцията да протече по-леко, но винаги диетичния режим е индивидуален  и е в зависимост от състоянието на болния и трябва да бъде съобразен с здравословното състояние, възрастта на болния, други негови заболявания и т.н.

Специалистът е категоричен, че в момента трябва да се вслушаме в съветите на неговите колеги епидемиолози и да спазваме указанията и мерките. Основното в случая е повече хора да се имунизират, защото  ваксинацията  е най-важното условие, за да се преборим със заболяването.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54