Книгата „Тя, Цветана Манева“ на Яна Борисова и Георги Тошев ще бъде представена тази вечер в рамките на Сцена на кръстопът. Георги Тошев признава, че е писал тази книга години.
„Книгата „Тя, Цветана Манева“ ми отне повече 5-6 години, защото работата върху нея изискваше много добра подготовка. Още от самото начало госпожа Манева не искаше да разказва от първо лице, единствено число. Не защото няма самочувствието какво оставя след себе си, а просто защото е такъв човек, не смята, че е интересно да се занимава със себе си пред другите. И това беше един много дълъг разговор“, разказа пред Радио Пловдив Георги Тошев.
Драматургът Яна Борисова също се включва в създаването на книгата и се оказва много ценен съучастник в това начинание.
„Тя е драматург, който има много голямо отношение към Цветана Манева. Създала е едни от най-хубавите текстове за театър. Живот и здраве, другата година, в Народния театър ще гледаме новата постановка ще гледаме новата постановка по текст на Яна Борисова, която е специално написана за Цветана Манева – „Тъгата на кралиците“. Така заедно с Яна Борисова решихме да обясним, да разкажем за Цветана – с нейното съучастие. На помощ ни дойдоха и други забележителни творци – Теодора Духовникова, Захари Бахаров, Юлиян Вергов, Явор Милушев, Мария Кисимова Моасе и други. Има и много лични писма в книгата – на дъщеря й Надя, на внуците Петър и Цветана. И мисля, че успяхме да го подредим. Някак естесвено възникна заглавието. С Яна се погледнахме и казахме „Какво?“, минахме през всички видове клишета. И в един момент – „Ами...Тя е, Цветана!“. И мисля, че много честно отгръщаме страниците на един човешки живот, в който има от всичко по много“, разказа Георги Тошев.
В интервю за Радио Пловдив Цветана Манева призна, че трудно се е съгласявала да се водят дори разговори за създаване на книга, която да бъде посветена на нейния живот.
„Нямах скрупули, нямах задръжки. Някак си не се виждах аз и книга. Нито провокацията аз да я пиша. Защото като почна да пиша нещо, пиша. Но когато го прочета, съм много критична и трябва да поправям. За мен щеше да бъде някакъв сизифовски труд. Но идеята да са Георги Тошев и Яна Борисова, която е една прекрасна авторка, драматург и много добре умее да влиза под кожата на човек, беше приятно - разговорите с нея, и с Жоро. Най-изненадващи бяха за мен бяха писмата на колегите ми, с които съм се срещала, с които съм работила. И най-вече на младите колеги в тази група“, разказа Цветана Манева.
Чрез книгата „Тя, Цветана Манева“ получих представа за собствената си себестойност, разказа още актрисата.
„Човек не се замисля каква е неговата му себестойност. Движи се в определен коловоз, професионален, със своите чисто човешки задължения, които има. И рядко ми остава време да се погледна отстрани, да се задълбоча и да се замисля. Но идеята, която има Георги Тошев, която я следва и я провежда, е прекрасна, а тя е – да оставя памет. И тогава почувствах, че мога да бъда съпричастна на едно такова дело – и аз да споделя за себе си някои неща, които са може би са интересни за читателите“, обясни Цветана Манева.
Срещата с Цветана Манева и представянето на книгата на Яна Борисова и Георги Тошев за известната актриса е в Камерната зала на Драматичен театър-Пловдив от 19.30 часа. Цялото интервю с Цветана Манева можете да слушате следващата седмица в рубриката ни „Добро утро, ден“, която се излъчва всеки делник от 7.30 часа.
Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..