Книгата „Тя, Цветана Манева“ на Яна Борисова и Георги Тошев ще бъде представена тази вечер в рамките на Сцена на кръстопът. Георги Тошев признава, че е писал тази книга години.
„Книгата „Тя, Цветана Манева“ ми отне повече 5-6 години, защото работата върху нея изискваше много добра подготовка. Още от самото начало госпожа Манева не искаше да разказва от първо лице, единствено число. Не защото няма самочувствието какво оставя след себе си, а просто защото е такъв човек, не смята, че е интересно да се занимава със себе си пред другите. И това беше един много дълъг разговор“, разказа пред Радио Пловдив Георги Тошев.
Драматургът Яна Борисова също се включва в създаването на книгата и се оказва много ценен съучастник в това начинание.
„Тя е драматург, който има много голямо отношение към Цветана Манева. Създала е едни от най-хубавите текстове за театър. Живот и здраве, другата година, в Народния театър ще гледаме новата постановка ще гледаме новата постановка по текст на Яна Борисова, която е специално написана за Цветана Манева – „Тъгата на кралиците“. Така заедно с Яна Борисова решихме да обясним, да разкажем за Цветана – с нейното съучастие. На помощ ни дойдоха и други забележителни творци – Теодора Духовникова, Захари Бахаров, Юлиян Вергов, Явор Милушев, Мария Кисимова Моасе и други. Има и много лични писма в книгата – на дъщеря й Надя, на внуците Петър и Цветана. И мисля, че успяхме да го подредим. Някак естесвено възникна заглавието. С Яна се погледнахме и казахме „Какво?“, минахме през всички видове клишета. И в един момент – „Ами...Тя е, Цветана!“. И мисля, че много честно отгръщаме страниците на един човешки живот, в който има от всичко по много“, разказа Георги Тошев.
В интервю за Радио Пловдив Цветана Манева призна, че трудно се е съгласявала да се водят дори разговори за създаване на книга, която да бъде посветена на нейния живот.
„Нямах скрупули, нямах задръжки. Някак си не се виждах аз и книга. Нито провокацията аз да я пиша. Защото като почна да пиша нещо, пиша. Но когато го прочета, съм много критична и трябва да поправям. За мен щеше да бъде някакъв сизифовски труд. Но идеята да са Георги Тошев и Яна Борисова, която е една прекрасна авторка, драматург и много добре умее да влиза под кожата на човек, беше приятно - разговорите с нея, и с Жоро. Най-изненадващи бяха за мен бяха писмата на колегите ми, с които съм се срещала, с които съм работила. И най-вече на младите колеги в тази група“, разказа Цветана Манева.
Чрез книгата „Тя, Цветана Манева“ получих представа за собствената си себестойност, разказа още актрисата.
„Човек не се замисля каква е неговата му себестойност. Движи се в определен коловоз, професионален, със своите чисто човешки задължения, които има. И рядко ми остава време да се погледна отстрани, да се задълбоча и да се замисля. Но идеята, която има Георги Тошев, която я следва и я провежда, е прекрасна, а тя е – да оставя памет. И тогава почувствах, че мога да бъда съпричастна на едно такова дело – и аз да споделя за себе си някои неща, които са може би са интересни за читателите“, обясни Цветана Манева.
Срещата с Цветана Манева и представянето на книгата на Яна Борисова и Георги Тошев за известната актриса е в Камерната зала на Драматичен театър-Пловдив от 19.30 часа. Цялото интервю с Цветана Манева можете да слушате следващата седмица в рубриката ни „Добро утро, ден“, която се излъчва всеки делник от 7.30 часа.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..